Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

„Turismus je nemoc“, hlásá sprejový nápis na jenom z míst v centru Palmy. Odpor místních vůči zahraničním návštěvníkům stále sílí. (10. září 2019) foto: ČTK

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti, které návštěvníkům vysílají jasný vzkaz: „nejezděte sem“, podráždil obyvatele Mallorky nedávný incident, jehož hlavním hrdinou se stal muž promenující se ulicemi Palmy pouze v plavkách. Místní už mají podobného chování zahraničních turistů dost. V oblíbené prázdninové destinací vyjdou koncem tohoto měsíce do ulic.
  14:55

„V pátek ráno nejmenovaný turista nakupoval na hlavní třídě v Palmě, měl na sobě pouze těsné zelené plavky a vypadal, že mu to vůbec nevadí,“ napsal list Majorca Daily Bulletin. Stalo se tak i přesto, že místní zákony zakazují chodit na veřejnosti s odhalenou hrudí.

„Měl u sebe pouze něco, co vypadalo jako ručník a telefon, můžeme se jen domýšlet, kde měl schovanou peněženku,“ ptal se list. Jako součást článku otiskl i fotografie, které sdílel na sociálních sítích obyvatel nedalekého Llucmajoru jménem Pedro.

Nové zákony proti problémovým turistům na španělských Baleárech již platí. Od března úřady upozorňují, že za nedostatečné oblečení v ulicích hrozí pokuta až 600 eur (14 500 Kč).

Protože je Mallorca rájem především britských návštěvníků, začátkem tohoto roku i samo britské ministerstvo zahraničí varovalo své občany před novými pravidly boje s problémovým turismem na Baleárských ostrovech.

V některých částech Španělska je protizákonné pohybovat se na ulici pouze v bikinách nebo plavkách.

„Pokud budete přistiženi v plavkách na pobřežní promenádě nebo v přilehlých ulicích, můžete dostat pokutu,“ uvádí se v aktualizovaném cestovním doporučení.

V některých regionech mohou být turisté dokonce pokutováni nebo vystěhováni z hotelu, pokud se budou chovat nezodpovědně, dodává ministerstvo. Tvrdí také, že cestovní pojištění se nemusí vztahovat na nehody způsobené nezodpovědnými lidmi pod vlivem drog a alkoholu.

Jasné DOST!

Jednou z nejoblíbenějších prázdninových destinací budou koncem tohoto měsíce otřásat protesty proti turistice. Uskuteční se v sobotu 25. května v Palmě, hlavním městě Mallorky, píše deník Mallorca Daily Bulletin. Místní noviny uvádějí, že organizátoři svolali protest, aby turistům řekli jasné DOST!

„25. května musíme vyjít do ulic. Abychom řekli dost přelidnění turistů, abychom řekli dost ničení území, abychom řekli dost nedostatečné ochraně lidí, kteří na ostrovech žijí,“ uvádí se ve zprávě organizátorů protestu.

„Musíme vyjít ven a požadovat po institucích odpovědnost, protože chceme žít ve svém domově, chránit své životy. Nechceme, aby se Mallorca stala luxusním letoviskem. Bojujeme za právo na bydlení, za ochranu území, vlastního jazyka a kultury.“

Na problematiku turistického ruchu zareagovala i sama prezidentka Baleárských ostrovů Marga Prohensová. Na otázky médií týkající se protestů uvedla, že její vláda chápe nezbytnost omezení a že je třeba umožnit koexistenci mezi turistickou aktivitou a blahobytem obyvatel Baleárských ostrovů.

„Jsem hrdá na to, že jsem prezidentkou tohoto turistického regionu. Právě proto, že si vážím cestovního ruchu a věřím v náš hospodářský model, nastal čas stanovit limity,“ uvedla Prohensová.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...