Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bárta nářkům delegace Moravanů neustoupil, stavět se nebude

Ekonomika

  12:46
PRAHA - Ministr dopravy Vít Bárta dnes neustoupil zástupcům Moravskoslezského kraje, kterým se nelíbí letošní zastavení tří velkých silničních staveb v regionu.
Ilustrační foto - poškozená silnice.

Ilustrační foto - poškozená silnice. foto: ČTK

Bárta to novinářům sdělil na tiskové konferenci. Pro roky 2011 až 2013 chce ale ministr podle svých slov hledat řešení.

Čtěte více:

Proč právě my? Kraje se bouří proti Bártovým škrtům výstavby silnic

Bárta připomněl, že po předchozích ministrech zdědil více závazků, než na kolik mu zbývá peněz. Nemůže proto nést odpovědnost "za ukvapená rozhodnutí předchůdců", uvedl. Zároveň se ale bude snažit, aby se v dalších letech investovalo "maximálně ve prospěch občanů", dodal.

Bárta v pátek oznámil zastavení výstavby silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, bohumínského mostu na silnici I/67 a takzvané prodloužené Místecké v Ostravě. Ze čtyř zastavených projektů, které jsou v pokročilé fázi výstavby, tak připadají na Moravskoslezský kraj tři.

Zvrátit ministrovo rozhodnutí se dnes pokusili náměstek ostravského primátora Vojtěch Mynář, náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák, náměstek opavského primátora Pavel Mališ a třinecká starostka Věra Palkovská. Jejich vyjádření ČTK shání.

Ministr zveřejnil seznam staveb, kde se zastaví práce, v pátek. Celkem se na něm ocitlo 12 staveb, z toho čtyři jsou ve vysokém stupni rozestavěnosti. Moravskoslezské silnice doplňuje ve čtveřici obchvat České Lípy.

Čtěte více:

Bárta rozhodl: zastaví 12 silničních staveb, škrty pocítí hlavně Morava


Zastání u Drobila
Bárta se přitom odvolává na nedostatek peněz v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. SFDI jen letos eviduje propad rozpočtu oproti plánům ve výši 3,6 miliardy korun, na příští rok se má rozpočet fondu snížit o 35 procent na 33 miliard korun z národních zdrojů.

Severomoravané najdou zřejmě zastání u ministra životního prostředí Pavla Drobila. "Rozhodnutí o tom, že většina staveb je zastavena v Moravskoslezském kraji, je z mého pohledu problematické a já si na to chci skutečně s panem ministrem Bártou sednout," uvedl dnes Drobil na stanici Rádio Česko. Podle něj dostavba dopravní infrastruktury může vést ke zlepšení ovzduší na severní Moravě, což je jedna z priorit současné vlády.

Drobil také upozornil, že případná snaha ministerstva dopravy ušetřit vypuštěním některých prvků z projektů by mohla ohrozit už přidělená rozhodnutí o vlivu staveb na životní prostředí EIA. MD uvažuje například o vypuštění protihlukových zdí nebo přechodů pro zvěř.

Autoři: ,