Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Zemřela nejdéle sloužící letuška, vítala pasažéry na palubě téměř sedmdesát let

81letá Bette Nashová na letišti Ronalda Reagana ve washingtonském Arlingtonu ve Virginii (19. prosince 2017) foto: Profimedia.cz

Ve věku 88 let zamířila na svou poslední cestu nejdéle sloužící letuška na světě Američanka Bette Nashová. Pro různé aerolinky pracovala téměř sedmdesát let a nikdy oficiálně neodešla do důchodu. Podle amerických médií podlehla rakovině prsu.
  18:10

Informaci o její smrti zveřejnil na sociální X její dlouholetý zaměstnavatel American Airlines. „Začala v roce 1957 a zapsala se do Guinnessovy knihy rekordů jako nejdéle sloužící letuška. Inspirovala generace následovnic. Leť vysoko, Bette,“ stojí v příspěvku.

Nashová zahájila svou kariéru jako jednadvacetiletá u letecké společnosti Eastern Airlines. Pendlovala mezi Washingtonem, kde žila, a Bostonem. Trasa jí vyhovovala, protože mohla trávit každou noc doma, připomíná BBC.

Původně měla v úmyslu po několika letech odejít, ale nakonec zůstala a stala se důvěrné známou průvodkyní pro pravidelné pasažéry i dávno poté, co linku převzaly American Airlines.

„Lidé jsou všichni stejní,“ řekla v roce 2017 CBS News. „Každý potřebuje trochu lásky,“ komentovala motto své profese.

Když American Airlines v roce 2017 připomínaly její šedesátileté výročí ve službě, na prvním místě zmiňovaly v oficiální zprávě její srdečnost. „Každého vítá s úsměvem. První, čeho si na ní všimnete, je její srdečná pohostinnost. A dokonale upravená uniforma,“ píše se v úvodu jejího medailonku.

Nashová tehdy vzpomínala, jak se letecký průmysl v průběhu desetiletí dramaticky změnil. Začala létat, když byl prezidentem Dwight Eisenhower, letenky stály dvanáct dolarů a nebyly potřeba žádné rezervace. Na tuto éru vzpomínala jako na zlatý věk. Létala dokonce i s rodinou Kennedyů a servírovala pasažérům na podnose i takové lahůdky, jako byl humr.

Největší změny během uplynulých desetiletí byly spojené s moderními technologiemi. „Dny ručně psaných letenek, samolepek označujících místa v kabině a křídou popsaných tabulí jsou nenávratně pryč,“ konstatovala tehdy.

Hledáte práci v dopravě nebo v logistice? Vyberte si za ktuální nabídky pracovních pozic na jobDNES.cz

Autor:

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...