Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bezpečnostní rám ukáže spodní prádlo

Ekonomika

  13:48
NEW YORK - Cestující, kteří se budou chtít podívat do Ameriky, čeká na letišti osobní prohlídka jako ze sci-fi filmu. Bezpečnostní rám, kterým bude muset každý projít, totiž dokáže prohlédnout oblečení. Bezpečnostní služba tak uvidí spolu s nebezpečnými předměty i spodní prádlo všech cestujících.

Nová technologie při kontrole na letištích odhalí spodní prádlo. foto: Daily MailReprofoto

Bezpečnostní a přepravovací správa umístila rámy v zkušebním programu na letiště v Salt Lake City, Las Vegas, Miami, San Fransiscu, Tulse, Okle a Albuquerque. Kontrola pomocí nových bezpečnostních rámů je ale zatím dobrovolná.

Nová technologie, kterou vyvinula společnost L3 Communitations, vzbudila rozruch právě tím, že je při skenování vidět spodní prádlo. Kontroly na letištích tak budou velmi podobné těm, které známe z amerického sci-fi filmu Total Recall z roku 1990, kde pod oblečením rámy odhalily těla návštěvníků z Marsu. 

Nová technologie připomíná film Total Recall z roku 1990.

Letištní kontroly by se s použitím nového systému ale značně prodloužily. Cestující totiž před tím, než vstoupí do skleněné komory, musí odstranit všechny kovové předměty, bundy i boty. Poté zvedne ruce nad hlavu a položí je na senzory, které tělo tři vteřiny skanují.

Systém dokáže zachytit právě tu část elektromagnetického spektra, kterou vyzařuje tělo. Protože energie, kterou vydává lidské tělo, je ve vyšší části spektra než plasty, kovy nebo keramika, rámy dokážou všechny předměty z těchto materiálů odhalit. Aby se zachovalo soukromí cestujícího, monitor by měl rozmazat jeho obličej a tento obraz by neměl být nikde uložen.

I přes tato opatření ale Americká unie pro občanská práva označila novou technologii, která dokáže zobrazit amputaci prstu nebo jiný chirurgický zákrok, za příliš dotěrnou.

Autor: