Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Prali jsme peníze, přiznal šéf Binance. Krypto burza zaplatí 4 miliardy dolarů

Binance je kryptoměnová burza založená v půlce roku 2017. Její zakladatel je Changpeng Zhao. Burza má od března 2018 sídlo na Maltě, funguje ve 14 jazykových mutacích a nabízí ke směně více než 149 kryptoměn. foto: Reuters

Dlouhodobé vyšetřování amerických úřadů přineslo ovoce. Největší kryptoměnová burza světa Binance souhlasila se zaplacením čtyř miliard dolarů, aby odvrátila stíhání. Její zakladatel Changpeng Zhao se přiznal k praní peněz. Ve vzduchu však ještě zůstávají další obvinění.
  21:32aktualizováno  22:28

Generální ředitel největší světové kryptoměnové burzy Binance Changpeng Zhao, v branži označovaný podle začátečních písmen svého jména jako CZ, stanul před soudem v americkém Seattle a přiznal se k jednomu bodu obžaloby, který spočíval v tom, že burza neprovozovala efektivní systém proti praní peněz.

Souhlasil také, že zaplatí pokutu 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun), že odstoupí z funkce generálního ředitele a že tři roky nebude fe firmě působit. Podle agentury Bloomberg jde o součást rozsáhlé dohody s ministerstvem spravedlnosti, která má zajistit, aby společnost nadále fungovala.

Novým šéfem Binance bude jeden z jejích zaměstnanců Richard Teng, který měl dosud na starosti lokální trhy. Podle agentury Reuters se chce zaměřit na spolupráci s regulačními orgány. Ujistil také uživatele, že mohou mít důvěru ve finanční sílu a zabezpečení Binance.

Binance jako firma také souhlasila, že přizná vinu a zaplatí pokutu 4,3 miliardy dolarů. Dohoda ukončuje několik let trvající vyšetřování této kryptoměnové burzy.

Binance čelila žalobě za praní špinavých peněz, spiknutí za účelem provozování nelicencované činnosti v oblasti převodu peněz a porušování sankcí USA. Podle soudního spisu společnost umožnila mimo jiné nejméně 1,1 milionu transakcí v hodnotě více než 898 milionů dolarů, do nichž byli zapojeni zákazníci v Íránu.

Binance se rozhodla „upřednostnit růst před dodržováním právních požadavků USA“, což jí umožnilo provádět transakce v hodnotě miliard dolarů, aniž by shromažďovala požadované informace o zákaznících nebo sledovala transakce, uvedly americké úřady.

Changpeng Zhao firmu založil v roce 2017 a vytvořil z ní nejdůležitější centrum globálního trhu s kryptoměnami. Trestní vyšetřování ale na společnost vrhalo stín, a to přesto, že její tržní podíl zpočátku rostl po loňském krachu jednoho z jejích hlavních konkurentů, burzy FTX.

Postup úřadů i reakce burzy nápadně připomíná události, které předcházely pádu FTX a odsouzení jejích zakladatele a CEO Sama Bakmana-Frieda.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!