Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Motejlek opouští svůj web. Společníkovi vadilo jeho chování

Média

  14:45aktualizováno  15:01
PRAHA - Ekonomický novinář Miroslav Motejlek skončil jako jednatel firmy Motejlek.com a přestává pro tento web i psát. Stalo se tak po neshodách se zakladatelem serveru Centrum.cz Ondřejem Tomkem, který pomáhal Motejlkovi s financováním. Jedním z důvodů je Motejlkovo podezření z nelegálního obchodování s akciemi operátora O2.

Ekonomický bloger Miroslav Motejlek. foto: Wkipedia, JiriBackup2

Důvodem rozchodu dlouholetých spolupracovníků je podezření Motejlka z takzvaného insider tradingu, tedy obchodování s cennými papíry korporace někým, kdo o ní má neveřejné informace. Například o možném vyplacení emisního ážia akcionářům. Za to začala Motejlka prošetřovat Česká národní banka.

„ČNB své řízení zatím neukončila, ale jsem přesvědčen, že mi z něj žádné riziko nehrozí. Žádné akcie O2 jsem v tom období nekupoval, o žádnou záměrnou manipulaci nešlo,“ řekl serveru iDNES.cz Motejlek.

O2 za loňský rok vyplatí dividendu 16 Kč na akcii, schválili akcionáři

K rozchodu se vyjádřil i Motejlkův obchodní partner Ondřej Tomek.

„Podezření z insider tradingu se mnou přímo nesouvisí, to je mezi Miroslavem a ČNB. Je to jen jedna kapička dokreslující chování Miroslava Motejlka, které se projevilo na tom, kam server došel. Z mého pohledu jsou tam další konsekvence, které mají podle mého právní rovinu ještě vyšší,“ řekl LN Tomek.

Spolu s Motejlkem odchází z placeného zpravodajského webu i Petr Skočdopole. Výpovědi oba podepsali ve zrychleném režimu a už prvního května firma zůstane bez zaměstnanců. Jednatelskou funkci přitom Motejlek složil už před měsícem ze dne na den. Firmu proto nyní coby nový jednatel narychlo přebírá Branislav Gordan, aby byla alespoň schopna komunikovat s úřady.

„Na server to vliv mít samozřejmě bude, ale na druhou stranu to není žádná tragédie, která by ohrožovala jeho existenci,“ uvedl k nastalé situaci Tomek.

Motejlek má ve vydavatelské firmě stále 66 procentní podíl. Tomek mu zpočátku pomohl s financováním jeho činnosti. Firma a web, který od roku 2008 nese Motejlkovo jméno, má každoročně tržby v řádu desítek milionů a zisk v řádu milionů.

Zakladatelé portálu Centrum.cz na archivním snímku. Vpředu Ondřej Tomek, vzadu Oldřich Bajer.

Autor: