Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Boeing obnovuje výrobu letadel 737 MAX. Rozdal téměř 7 tisíc výpovědí, zrušit chce 16 000 pracovních míst

Uzemněná letadla 737 Max plní všechny dostupné plochy kolem závodu Boeingu v Seattlu – připomínají odstavené volkswageny po aféře Dieselgate. foto: Reuters

CHICAGO - Americký výrobce letecké techniky Boeing propouští ve Spojených státech kvůli koronavirové krizi 6770 lidí. V příštích měsících budou následovat další odchody v řádech tisíců, uvedl ve středu šéf konkurenta evropského Airbusu Dave Calhoun. Krátce poté Boeing oznámil, že obnovil výrobu problematických letadel 737 MAX.
  10:17

Kvůli pandemii nemoci covid-19 aerolinky po celém světě dočasně vyřadily z provozu asi 2 800 letadel a pozastavily objednávky nových strojů. Některé zrušily objednávky letadel řady 737 MAX. Boeing musel navíc zastavit provoz v závodech v amerických státech Washington a Jižní Karolína, kde byli zaměstnanci pozitivně testováni na koronavirus. Firma následkem pandemie začala propouštět ve velkém. 

Boeing, který za první čtvrtletí vykázal ztrátu 641 milionů dolarů (15,8 miliardy korun), uvedl už koncem dubna, že chce počty pracovníků snížit zhruba o deset procent z celkových 160 000 zaměstnanců. Středečním sdělením tak chystaný krok jen dostává konkrétní obrysy. Dopis s výpovědí obdrží 6 770 amerických zaměstnanců tento týden. Vlna propouštění přichází poté, co firma už 5 520 pracovníkům nabídla odchodné, ti ji mají opouštět v příštích týdnech.

Zároveň americký Boeing oznámil, že obnovuje výrobu poruchových letadel řady MAX, jejichž výrobu zastavil v lednu. „Jsme na cestě k optimálnímu prostředí pro výrobu 737 MAX,“ řekl viceprezident Boeingu Walt Odisho. Stroje jsou už přes rok uzemněny a úřady jejich návrat do provozu stále neschválily. 

Největší americký výrobce letadel se s problémy potýkal už před pandemií. Odstávka řady 737 MAX kvůli zásadním technickým problémům způsobila, že společnost vykázala za loňský rok poprvé za 22 let ztrátu. Prodělala 636 milionů dolarů, zatímco o rok dříve měla zisk 10,5 miliardy dolarů.

Autoři: ,

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...