Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak vypadala Manéž před 25 lety? Bolek Polívka zahájil výstavu

Média

  7:03
BRNO - Padesát černobílých i barevných fotografií Jefa Kratochvila je ode dneška vystaveno v brněnském Divadle Bolka Polívky, kde připomínají padesát odvysílaných dílů zábavného pořadu Manéž. Poprvé ho televize natáčela v roce 1987. Fotograf chtěl mít na výstavě původně z každého dílu jednu fotografii, nakonec však vybíral snímky podle osobností, uvedl při dnešní vernisáži.

Vernisáž fotografií 50. Manéži Bolka Polívky se konala 27. listopadu v Divadle Bolka Polívky v Brně. Výstava potrvá do 31. ledna. foto: ČTK

Fotografie zachycují Polívku například s Miroslavem Horníčkem, Jiřím Suchým, Jiřinou Bohdalovou, Hanou Hegerovou a mnoha dalšími umělci.

Zachycují také proměny hlavního protagonisty. "Je sranda pozorovat, ať člověk chce, nebo nechce, ať pije, či ne, ať hulí, nebo nehulí, umělý chrup času. Jak se do člověka zakousne a nepustí," řekl Polívka.

ČTĚTE TAKÉ:

Výstava ho přiměla i k malému bilancování. "Pochopil jsem, co znamená, když lidé říkají, že jim to rychle ubíhá, když se na sebe dívám. V každém věku jsem měl o sobě velké pochybnosti, ale ty mě opouštějí. Uvědomuji si, že jsem v každém věku vypadal docela slušně. Proto mě asi brali do filmů," usmíval se.

Vernisáž fotografií Jefa Kratochvila (vpravo) k 50. Manéži Bolka Polívky (vlevo) se konala 27. listopadu v Divadle Bolka Polívky v Brně. Výstava potrvá do 31. ledna.

Režisér Manéže: Dva díly ročně jsou tak akorát

Pro Kratochvila je focení Manéže vždy něčím výjimečným, plánuje si podle ní další práci i dovolenou. "Nemám v životě větší zábavu," prohlásil. "Jsem divadelní fotograf a po světě jsem fotil leccos. Ale Manéž je mimořádná," dodal. Kratochvil bydlel před 25 lety jen pár metrů od Polívky a znali se ze studií.

Rád by vyfotil ještě dalších padesát dílů, připouští však, že to bude nad jeho i Polívkovy síly. "Ale v dubnu (2013) se točí 51. díl, už se na něj těším," řekl.

Dva díly ročně jsou podle režiséra Rudolfa Chudoby akorát. "Když je komik na obrazovce často, přestane publikum bavit. Není důležité, aby byl slavný rychle, ale dlouho," tvrdí. To se Polívkovi daří již 25 let.

Jef Kratochvil a Bolek Polívka

Diváci se mohou těšit na další díly ještě několik let, protože jak Polívka tvrdí, nápadů neubývá. "Jen jim člověk musí být otevřený," řekl. Již natočený 50. díl Manéže uvidí televizní diváci v lednu příštího roku.

Autoři: ,