Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Britové chtějí těžit na Přerovsku a Vsetínsku plyn z břidlic

Ekonomika

  10:57
HRANICE - Společnost Cuadrilla Morava, dceřiná firma britské firmy Cuadrilla, chce v okolí Hranic na Přerovsku a v části Valašska těžit plyn z břidlicových vrstev. V Česku nová technologie, s níž společnost do regionu přichází, by mohla oslabit vliv Ruska coby největšího dodavatele plynu. Díky investici by mohly najít práci desítky lidí.

Informuje o tom deník Mladá fronta Dnes (MfD). Odborníci z firmy Cuadrilla Morava si vyhlédli oblasti Hranicka, Valašského Meziříčí, Vsetínska a část Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Všude tam lze těžit plyn z břidlicových vrstev, tedy vrstev hornin, které se nacházejí tisíce metrů pod povrchem země.

Čtěte více:

"Vědečtí pracovníci vytipovali několik míst v Evropě, které by mohly být pro těžbu plynu z břidlic vhodné," řekl MfD poradce firmy Stanislav Benada.

V první fázi chce společnost udělat seismická měření a tříkilometrový průzkumný vrt. Do konce letošního roku bude stanovené průzkumné území, těžba by mohla začít v roce 2017.

Nová technologie by měla přinést větší zaměstnanost a také příjmy do pokladen měst a obcí. "Obce dostanou peníze za to, že tyto práce na svém území trpí," uvedl Benada. Plánované vrtné soupravy chce firma postavit na ploše 200 krát 200 metrů.

"Nic nikde nevytéká, veškeré kapaliny jsou v kontejnerech, vytěžené horniny se řádně vyváží na skládku," popsal Benada s tím, že vrt se musí nacházet v místech dostatečně vzdálených od rodinných domů.

Pokud první výsledky měření dopadnou dobře, britští vědci se k samotné těžbě spojí s některým z větších hráčů na evropském plynařském trhu. K možnosti těžby plynu se budou vyjadřovat starostové měst a obcí, nevládní organizace, představitelé Chráněné krajinné oblasti Beskydy i ochránci přírody.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...