Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Paříži mají nový koncept. Energii chtějí získat z řas

Ekonomika

  9:55
NANTERRE - Pařížské kancelářské věžové budovy pokryté řasami, jež jsou zdrojem topení a elektřiny? Pár kroků od pařížské obchodní čtvrti La Défense připravuje francouzská firma Ennesys nový recept na výstavbu "zelených" budov.

Zelená energie foto: Shutterstock

Jaká je její koncepce? "Vyrábět energii a přitom čistit znečištěné vody. A dosáhnout toho bez využití pozemních ploch," vysvětluje Pierre Tauzinat, prezident této mladé firmy, která před dvěma roky přesídlila do Nanterre v oblasti Paříže, píše agentura AFP.

Ve fotoreaktoru, plastovém akváriu naplněném krásně zelenou tekutinou, cirkuluje hermeticky uzavřen podivný koktejl: směsice nevábného odpadu (vody z toalet či popelnicový "džus" pocházející ze skládek), kterou pohlcují maličké řasy reprodukující se velkou rychlostí za pomoci fotosyntézy díky světlu.

Řasy nebo uhlí? Je to stejné

Ennesys ujišťuje, že pokrytí velkých budov těmito panely může snížit nejméně o 80 procent jejich spotřebu energie označované jako primární a 80 procent spotřeby vody. Věžové kancelářské budovy by tak mohly ročně ušetřit statisíce eur, možná i více.

"Řasy mají téměř stejnou energetickou hodnotu jako uhlí," vysvětluje vědecký ředitel firmy Jean-Louis Kindler. Hovoří o sobě jako o "kuchaři" řas firmy Ennesys. "Ostatně velká část ropy, kterou dnes objevujeme, je tvořena fosilními řasami," říká.

Deset tisíc metrů čtverečních panelů Ennesys umožňuje vyrobit kolem 150 tun řas ročně. Z těch lze získat 70 tun oleje, biopaliva, které může být použito například v generátoru; suchý odpad zase může být využit pro topení či výrobu elektřiny. Pokud jde o vodu čistou z 99,9 procenta, která je tímto procesem získávána, lze ji velmi dobře využívat pro splachovací zařízení, jež představuje největší spotřebu vody v budově.

Ennesys do září postaví takovou konstrukci na zdech vlastních kanceláří, aby upoutala případné zájemce. Její americký partner OriginOil jí dodá přístroje umožňující oddělovat řasy od vody.

Tepelný deštník a popelnicový džus

Potenciálním trhem jsou nové budovy. Od roku 2020 mají všechny nově postavené budovy vyrábět více primární energie než samy spotřebují. "Pro stavaře to je hlavolam a vzhledem k několikaletým termínům výstavby budov se tím musejí zabývat už dnes, aby splňovali normy, jinak nebudou moci budovy nikdy prodat," vysvětluje ředitelka vývoje Christine Grimaultová.

Kromě energie produkované řasami budou panely Ennesys poskytovat "tepelný deštník", který bude bránit přílišnému teplu v létě a přílišnému chladu v zimě. Malá firma má rozpracovány čtyři kontrakty, z nichž ten nejpokročilejší je s velkým stavebním podnikem a týká se výstavby věžové budovy západně od Paříže. Výše kontraktu se pohybuje kolem tří milionů eur (asi 75 milionů Kč).

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Kromě budov vypadá slibně i další sféra aktivit Ennesys. Jde o skládky, které produkují obrovské množství výluhů, "popelnicového džusu". "Kávu" z vysoce toxického odpadu s odpudivým pachem řasy s oblibou recyklují a krmí se tu oxidem uhličitým, díky němuž se reprodukují. Pokud jde o vandalismus, Jean-louis Kindler ujišťuje, že panely odolají i těžkým předmětům. Jediným problémem, který je třeba ještě vyřešit, je ochrana před zobáky havranů, kteří ohrožují fasády.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat