Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Za dekádu o dvojnásobek. Cena bytů roste nepřetržitě od roku 2013

Ilustrační foto foto: Robert RambousekMAFRA

Nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila. Index cen bytových nemovitostí (HPI), který měří vývoj cen bytů a rodinných domů včetně cen souvisejících pozemků roste nepřetržitě od konce roku 2013.
  14:08

Index cen bytových nemovitostí (HPI), v němž se jedná o celkové nákupy domácností nezávisle na konečném využití bytové nemovitosti, vzrostl proti předcházejícímu čtvrtletí o 3,9 procenta. Ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2012 ceny bytových nemovitostí stouply o 132,6 procenta. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ).

Index měří vývoj cenové hladiny podle jednotné normy Evropské unie a podle dat Eurostatu je v Česku druhý nejvyšší. Za první čtvrtletí roku 2022 byl vyšší jen v Maďarsku (235,9), nejnižší byly na Kypru (103,9) a v Itálii (105,8). Ve srovnání s Polskem či Slovenskem za letošní první čtvrtletí byl v Česku vyšší o více než pětinu.

Zdrojem dat pro index HPI, který vychází od roku 2008, je v Česku pro nová obydlí výkaz zasílaný developerům o realizovaných prodejích bytů a rodinných domů (na klíč) a u stávajících obydlí šetření cen u realitních kanceláří a administrativní data Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.

V Praze byla nabídková cena bytu podle analýz developerů ve druhém čtvrtletí letošního roku průměrně přes 152 tisíc korun za metr čtvereční a cena prodaného bytu přes 145 tisíc korun za metr čtvereční.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!