Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

BYZNYS DNE: Rozpočet v plusu, pivovarnické otřesy a GMO pšenka nám nekvete

Ekonomika

  18:00
PRAHA - Výběr ekonomických zpráv editora za úterý 1. listopadu 2016.

Předseda Hnutí ANO Andrej Babiš foto:  Dan Materna, MAFRA

Klesající prodej piva, nižší tržby. Skupině Pivovary Lobkowicz, do níž patří sedmička regionálních výrobců a která letos v létě opustila pražskou burzu,se nedaří tak, jak si noví čínští majitelé zřejmě představovali. Není vyloučeno, že firma Lapasan, ovládaná koncernem CEFC, prodá část svých pivovarnických aktiv. Konkrétně nejmenšího z pivovarů – Vysoký Chlumec. Transakce ale není podle informací LN jistá.

Jeden z nejdéle sloužících tuzemských generálních ředitelů, šéf budějovického Budvaru Jiří Boček, rezignoval. Post opustí údajně kvůli zdravotnímu stavu. Jiří Boček je vnímán jako výrazná osobnost českého pivovarství.

Přebytek státního rozpočtu stoupl ke konci října na 98,3 miliardy korun ze zářijových 82,3 miliardy korun. Jde o nejlepší říjnový výsledek od vzniku České republiky. Loni v říjnu rozpočet vykázal schodek 29,1 miliardy korun. Za dobrým výsledkem je podle úřadu především růst daňových příjmů.

Ceny mobilních služeb v České republice nepatří v evropském měřítku k těm nejnižším. Potvrzuje to i pravidelné mezinárodní srovnání Teligen společnosti Strategy Analytics. Mohou za to obrovské marže, které si operátoři u běžných zákazníků účtují, aby mohli jít na ruku „velkým rybám“.

Stát dostane od příštího roku možnost zakázat v Česku pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO), které jsou v Evropské unii povolené. Tuto možnost členským státům dala evropská směrnice, Česká republika ji ale zatím nemohla využít. Mění to až novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. V Česku se z GMO pěstuje pouze geneticky modifikovaná kukuřice, její plochy se ale stále snižují. Loni její výměra klesla skoro o polovinu na necelých 1000 hektarů. Letos podle údajů ministerstva zemědělství spadla o dalších 92 procent a pěstoval ji jediný zemědělec na Pardubicku na 75 hektarech.

Ruská státní společnost Rosatom má zájem postavit nový jaderný blok v Česku. Firma zareagovala na poptávku českého státu, která vzešla od ministerstva průmyslu (MPO). Informace ruské agentury TASS potvrdil ČTK Leoš Tomíček, viceprezident společnosti Rusatom Overseas, dceřiné společnosti Rosatomu. MPO minulý týden bez bližších podrobností uvedlo, že ČR oslovila kvůli dostavbě deset společností, zájem poskytnout informace jich projevilo šest.

Objem bankovních úvěrů stoupl ke konci září na 2,95 bilionu korun, což byl meziroční růst o 6,3 procenta. Vyplývá to z údajů České národní banky. Úvěry domácnostem vzrostly o 7,4 procenta na 1,3 bilionu korun, úvěry podnikům o 5,9 procenta na téměř bilion.

Finanční správa ukládá údaje o tržbách podnikatelů, kteří se k ní dobrovolně připojí pomocí elektronické evidence tržeb (EET). Postupně byly ověřeny všechny funkce systému a pilotní provoz je podle ministerstva plně zpřístupněn podnikatelské veřejnosti. Povinnost evidovat tržby ovšem nastane až od 1. prosince.

Autoři: , ,

Pronájem bytu 2+kk,49 m2, Veselí nad Lužnicí, Třída Čs. armády
Pronájem bytu 2+kk,49 m2, Veselí nad Lužnicí, Třída Čs. armády

Třída Čs. armády, Veselí nad Lužnicí - Veselí nad Lužnicí II, okres Tábor
12 100 Kč/měsíc