Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Problémy z jara se v létě neopakovaly. Elektřina z fotovoltaiky sítě neohrozila

ilustrační snímek foto: ČTK

Velká výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren během léta nezpůsobila výraznější problémy ve fungování distribuční sítě v tuzemsku. Komplikace to nebyla ani při zvlášť slunečných dnech. Neopakovaly se tak komplikace z letošních Velikonoc, kdy provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS kvůli výkyvům v síti na dvě hodiny odpojil stovky fotovoltaik.
  20:25

„V období od Velikonoc do dnešního dne nám fotovoltaické elektrárny nepřinášely žádné větší problémy. Případné odchylky od predikce a plánů výroby jsme vyregulovali aktivací služeb výkonové rovnováhy v rozsahu nakoupených rezerv,“ uvedl Lukáš Hrabal z ČEPS.

Jako bezproblémové hodnotí léto i distributoři. „Během letních prázdnin jsme sice evidovali nárůst výroby elektrické energie v naší síti, který odpovídal slunečnému počasí i zvyšujícímu se počtu instalací solárních elektráren, nezaznamenali jsme ale v oblasti bilancí žádné mimořádné události,“ řekl za EG.D mluvčí Roman Šperňák.

Společnost podle něj pro zajištění sítě i při vyšší výrobě provedla provozně-technická opatření, zejména v oblasti regulace napětí a konfigurace sítě.

Komplikace v souvislosti s horkým a slunečným létem neevidovala ani ČEZ Distribuce. Ve srovnání s loňskem podle mluvčí Soni Holingerové sice zaznamenala vyšší přetoky elektrické energie do distribuční soustavy z fotovoltaik, poruchy na síti v létě ale spíš způsobují častější intenzivní bouřky doprovázené silným větrem.

„Maxima výkonu jednotlivých fotovoltaických elektráren jsou navíc aktuálně nižší než v dubnu, kdy bývají naměřeny nejvyšší hodnoty výroby u těchto typů zdrojů. Příčinou tohoto stavu je nižší účinnost fotovoltaických panelů při vysokých teplotách,“ podotkla Holingerová.

Prvním a dosud posledním případem, kdy provozovatel energetické přenosové soustavy odpojil stovky fotovoltaik od sítě, tak zůstává letošní Velikonoční pondělí v dubnu. ČEPS tehdy odpojil od sítě na zhruba dvě hodiny elektrárny do výkonu přibližně 400 megawattů, konkrétně na území v distribučních sítích ČEZ Distribuce a EG.D.

Důvodem byl nevyrovnaný výkon v elektrizační soustavě, který podle odborníků způsobilo slunečné počasí v kombinaci s nízkou spotřebou. Podle distributorů jsou kvůli podobným případům do budoucna nutné investice do posílení sítě.

V letošním prvním pololetí energetici zprovoznili 45 197 fotovoltaických elektráren. Počet instalovaných zařízení je téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok.

Autoři: ,

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...