Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Další velký hráč. Češi budou moci platit pomocí Android Pay už od jara

Ekonomika

  13:39
Placení pípnutím mobilu už nabízí Komerční banka a ČSOB. Od příštího roku přibude i Android Pay od společnosti Google.

Mobil - ilustrační foto foto: Shutterstock

Podle zjištění LN by měl během první poloviny, konkrétně na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku, přijít na český trh „mobilního placení“ další velký hráč, společnost Google a její platební systém Android Pay. LN to řekly dva na sobě nezávislé zdroje z finančního trhu. Společnost Google však tento termín nepotvrdila. Na řešení Google přitom spolupracuje s oběma karetními společnostmi MasterCard i Visa.

„Android Pay přináší zjednodušení a dostupnost mobilních plateb. Česko je díky silnému využívání bezkontaktních plateb a terminálů, ale i významnému podílu telefonů se systémem Android logickou volbou pro spuštění Android Pay,“ uvedl pro LN Miroslav Lukeš, šéf MasterCard pro Českou republiku.

Že Česko splňuje podmínky pro spuštění služby potvrzuje i David Brendl, manažer inovací Visa Europe. „Česká republika patří mezi země s největším podílem bezkontaktních transakcí v Evropě a díky rostoucí oblibě chytrých telefonů s NFC jsou zde ideální podmínky, které uživatelům umožňují platit jednoduše a bezpečně pomocí svých mobilních telefonů,“ říká Brendl. „Už se tak nepohybujeme ve fázi pilotních projektů, ale se svými jasnými závazky přicházejí i globální hráči, kteří nabízí spuštění nových služeb, které pokryjí aktuální poptávku na trhu,“ dodává Brendl s tím, že Visa se všemi těmito účastníky intenzivně spolupracuje.

Zatím 1,5 milionu telefonů

V Česku je dnes přitom NFC technologií vybaveno kolem 1,5 milionu telefonů, z čehož jde v drtivé většině právě o telefony s operačním systémem Android. Technologie funguje tak, že se nahraje emulovaná platební karta do mobilní peněženky v telefonu. Samotné transakce pak probíhají stejnou formou, jako jsou lidé zvyklí při platbě bezkontaktní kartou. Nahrání karty ovšem musí povolit banka, která ji vydala.

Česko je bezkontaktní velmoc

Češi si bezkontaktní placení velmi oblíbili. Zatímco ještě loni utratili lidé mávnutím mobilu či karty během prvního čtvrtletí 41 miliard korun, letos to ve stejném období bylo už 60,5 mi liardy korun.

Banky i mobilní společnosti jsou si této rostoucí poptávky velmi dobře vědomy. Možnost platit bezkontaktně (NFC) jen přiložením mobilu, karty či speciální nálepky a klíčenky svým klientům právě začala nabízet Komerční banka, ČSOB s touto nabídkou přišla ještě před začátkem prázdnin.

Obě banky bezkontaktní placení zatím ale umožňují pouze u telefonů, které jsou vybaveny operačním systémem Android a samozřejmě i NFC čipem.

Komerční banka i ČSOB

Například Komerční banka právě dnes představila novou mobilní aplikaci, jejíž součástí je i mobilní karta. Ne jde přitom o duplikaci stávající karty, banka klientům vydá digitální kartu zcela novou. Zatím však jde jen o debetní karty společnosti Visa. Lidé, kteří k placení využívají kreditky, včetně jejich bonusových programů, tak mají prozatím smůlu. To se má ovšem do budoucna změnit.

Zájem lidí platit bezkontaktně telefonem potvrzuje i ČSOB. Ta s vlastním NFC řešením přišla již před dvěma měsíci, kdy klientům nabídla speciální aplikaci s názvem NaNákupy. Nová služba umožňuje využívat karty Visa i MasterCard, u druhé karetní společnosti je však vždy nutné zadávat PIN (osobní identifikační kód sloužící k potvrzení transakcí), bez ohledu na výši platby.

Klienti ČSOB od spuštění služby na konci června provedli na 34 300 plateb v objemu více než 17 milionů korun.

Češi si vyzkouší bezkontaktní placení mobilem. Je to bezpečnější, tvrdí banky

Komerční banka umožňuje nastavit bezkontaktní platby kartami Visa do 500 korun bez PIN. Lze to přitom provést hned čtyřmi způsoby. Nejkomfortnější je platba jen rozsvícením displeje telefonu, čímž se začne napájet i NFC anténa, a jeho přiložením k terminálu obchodníka.

Platit lze ovšem i prostřednictvím miniaplikace na ploše (tzv. widgetu) či aplikací Mobilní banka. V případě, že má klient obavu, že mu někdo kouká přes rameno, může si nastavit takzvaný test opilosti. Ten následně přehází znaky na klávesnici, takže pro případného zloděje je mnohem těžší PIN odkoukat.

Vlastní řešení testuje i největší banka, co se počtu klientů týče – Česká spořitelna. Kdy ho ale nabídne, není zatím jasné.

Majitelé iPhonů mají zatím smůlu

Lidé, kteří používají telefony od společnosti Apple, však přijdou v tomto ohledu opět zkrátka. A to i přesto, že některé modely iPhonů již NFC čipy mají. Firma sice vyvinula platební systém Apple Pay, který je podobný řešení od Googlu, ale v Evropě ji lze zatím používat pouze v Británii, Francii a ve Švýcarsku.

Apple totiž vyjednává se všemi bankami v jednotlivých regionech zvlášť, přičemž po nich vyžaduje nejméně polovinu poplatku, jež bankovní domy za každou transakci účtují.

Dalším důvodem, proč se Apple do Česka příliš nehrne, je rovněž velikost místního trhu, který je z pohledu amerického molochu příliš malý.

Autor: