Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Češi mají mnohem menší problém s placením účtů než Slováci

Ekonomika

  13:27
BRUSEL/PRAHA - V Česku v uplynulém roce mělo minimálně jednou problém zaplatit pravidelné účty či koupit si jídlo nebo běžné spotřební zboží 15 procent domácností. Ukázaly to výsledky průzkumu Eurobarometr, který dnes zveřejnila Evropská komise.

Fanoušci na Václavském náměstí foto:  František Vlček, Lidové noviny

Slovenské domácnosti na tom v tomto směru byly podstatně hůře, neboť jich tam podobné finanční potíže mělo dokonce 22 procent, což je osmé nejvyšší číslo v rámci 27členné EU. Čechům naopak patří slušná 16. pozice, o kterou se dělí s Finy a Francouzi.

Největší potíže měly podle respondentů rodiny v Rumunsku. Tam totiž 43 procent lidí uvedlo, že jejich domácnost nemohla nějaký účet v uplynulých 12 měsících zaplatit. Naopak v Rakousku, v Dánsku či v Lucembursku se do obdobných potíží dostalo jen zhruba sedm procent domácností.

Nejvíce pesimističtí jsou Řekové

Průzkum také ukázal, že zhruba tři čtvrtiny Evropanů jsou přesvědčeny o tom, že se za poslední rok v jejich zemi zvýšila chudoba. Šest z deseti Evropanů soudí, že narostla v jejich bezprostředním okolí. Nejvíce v těchto aspektech vyčnívá dluhovou krizí stižené Řecko, kde je o nárůstu chudoby v zemi přesvědčeno 85 procent obyvatel.

"Výsledky průzkumu potvrzují, že chudoba je v EU závažným problémem a současné hospodářské a finanční klima danou situaci jen zhoršují. Krize si vybírá svou daň a velká část Evropanů žije v současnosti od výplaty k výplatě," prohlásil eurokomisař László Andor k výsledkům průzkumu. Ten se uskutečnil v květnu mezi 25.600 občany států EU.

Autor:

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj