Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi si věří, letos na Vánoce se bude utrácet

Ekonomika

  12:24
PRAHA - Většina Čechů plánuje letos utratit za vánoční dárky víc peněz než loni. Chystá se k tomu přibližně sedm z deseti lidí. Více než před rokem budou utrácet lidé z nejnižších příjmových skupin, naopak domácnosti s vyššími příjmy budou letos šetřit. Loňské Vánoce byly v Česku kvůli hospodářské krizi meziročně skromnější.

Vánoce foto: VodafoneReprofoto

Údaje vyplývají z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost Unilever.

Průměrná útrata na člena rodiny letos vzroste na 3223 korun z loňských 3106 Kč. V roce 2008, kdy se začala projevovat ekonomická krize, byla tato částka 3367 korun, v roce 2006 dokonce více než 5000 Kč. "Nárůst sice není nijak závratný, přesto může znamenat konečné probouzení z krize," uvedla firma v tiskové zprávě. Průzkumu se v srpnu a září zúčastnilo 500 respondentů.

Domácnost patřící do nejnižší příjmové skupiny zaplatí letos za dárky pro své blízké průměrně 5322 korun namísto loňských 4764 korun. Oproti předcházejícím Vánocům se naproti tomu chystají nejvíce šetřit lidé s vyššími příjmy, loni domácnost z této skupiny vydala na vánoční dárky 12.592 Kč, letos je to 11.232 Kč. "Dá se tak říci, že se výdaje za vánoční dárky u nejbohatších a nejméně příjmových skupin postupně přibližují," řekl Petr Hantych ze společnosti Unilever.

Jídlo zůstane stejné
Štědrovečerní a silvestrovský stůl zůstanou podle průzkumu téměř stejné jako loni. Útrata za jídlo a pití na oslavu Silvestra a příchod Nového roku klesne z loňských 900 na 800 korun. Štědrovečerní večeře vyjde českou domácnost průměrně na 800 korun.

Češi se při letošních svátcích chystají více utrácet nejen za dárky, ale také další vybavení. Největší nárůst se podle průzkumu projeví u novoroční pyrotechniky. Za tu loni utratili v průměru 500 korun, letos jí hodlají nakoupit za 700 Kč. Lidé jsou připraveni připlatit si také za vánoční stromek a výzdobu. Naopak výrazně budou šetřit na vánočním cestování, náklady by měly letos klesnout téměř o polovinu na 1665 korun z 3276 Kč před rokem.

Průzkum se zaměřil také na počet druhů cukroví, které se peče v českých rodinách. Průměr se za poslední léta nezměnil, zůstává u osmi druhů. Jsou zde však patrné regionální rozdíly. Nejvíce druhů cukroví, až jedenáct, upečou hospodyňky v Jihomoravském kraji, naopak v Plzeňském kraji připraví jen šest druhů.

První obchodníci zahájili prodej vánočního zboží již v polovině října.

Mnozí z nich kvůli hospodářské krizi a nižším útratám Čechů připravili předvánoční slevy, aby zákazníky povzbudili k nákupům. Vánoce jsou pro obchodníky tradičně nejsilnějším prodejním obdobím v roce, loni ale kvůli hospodářské krizi prosincové tržby maloobchodníků po několika růstových letech poprvé klesly meziročně o 1,9 procenta.

Více než polovina Čechů podle průzkumu internetového magazínu RetailInfo.cz letos hodlá pořídit vánoční dárky v nákupních centrech. Do menších kamenných obchodů na vánoční nákupy zamíří zhruba čtvrtina lidí a na internetu vánoční dárky objedná necelá pětina zákazníků.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!