Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česká ekonomika zrychlila ve třetím čtvrtletí růst na pět procent

Ekonomika

  9:21aktualizováno  12:13
PRAHA - Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila meziroční růst na pět procent ze 4,7 procenta ve druhém čtvrtletí. Jde o nejrychlejší tempo za dva roky. Mezičtvrtletně HDP zpomalil růst ze 2,5 na 0,5 procenta. V prvním odhadu to v úterý uvedl Český statistický úřad.
Mince - ilustrační foto

Mince - ilustrační foto foto: MAFRA - Tomáš Krist

Podle ekonomů údaje naznačují, že celoroční růst ekonomiky by mohl být 4,5 až pět procent. Koruna v reakci na výsledky posílila.

Podle předběžného odhadu ČSÚ přispěly k meziročnímu růstu rovnoměrně všechny hlavní výdajové složky HDP. Na růstu domácí poptávky se podílela stabilně rostoucí spotřeba domácností a pokračující růst investičních výdajů. Dařilo se většině odvětví národního hospodářství, především průmyslu, ale i odvětvím služeb.

Česká ekonomika roste. O 4,7 procenta ve druhém čtvrtletí

Ekonomové upozornili, že česká ekonomika patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v Evropě. „Česká republika aktuálně patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v Evropě spolu s Pobaltím, Slovenskem, Rumunskem, Maltou a Irskem,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Česká ekonomika přitom podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška zažívá vrchol svého cyklického růstu. „Pětiprocentní meziroční dynamiku jsme sice viděli už v roce 2015, tehdy byl ale růst napumpován penězi EU, které bylo nutné do konce roku utratit. Tentokrát stojí za růstem stabilnější faktory. Nejdůležitějším je nepochybně rostoucí zaměstnanost a silný růst mezd,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Česká měna v reakci na výsledek zpevnila vůči euru během 20 minut obchodování o tři haléře na 25,53 Kč/EUR, vyplývá z dat společnosti Patria Finance. Podle analytika Akcenty Miroslava Nováka nelze vyloučit, že během dne posílí na nová maxima pod 25,50 Kč/EUR.

Autor: