Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

České banky se bojí o svůj rating. Kvůli matkám

Ekonomika

  20:15
PRAHA - Velké bankovní domy v Česku jsou na pozoru. Hrozí, že i jim může být v dohledné době snížen investiční rating. Kdyby k tomu došlo, postiženým bankám by se prodražil zejména přístup k finančním půjčkám.

Ústředí francouzské banky Société Générale foto: Reuters

Komerční banka a Česká spořitelna se mohou "svézt" s případným snížením ratingu jejich mateřských bank, francouzské Société Générale a rakouské Erste.

"Pokud by byl rating Société Générale snížen, zvýšila by se pravděpodobnost, že rating Komerční banky bude následně rovněž snížen," uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Renomovaná mezinárodní agentura Standard & Poor’s již počátkem prosince uvedla, že v případě snížení ratingu Francie by mohla snížit i rating Société Générale. Francie a také Rakousko byly mezi devíti zeměmi eurozóny, kterým v pátek Standard & Poor’s rating snížila. Očekává se tedy, že následovat bude i snižování ratingu v bankovním sektoru.

ba

"Snížení ratingu Rakouska nemá na Českou spořitelnu přímý vliv. Nicméně rating České spořitelny je ovlivňován vývojem ratingu mateřské Erste Bank. Dopady případného snížení ratingu mateřské banky nelze v současné době plně odhadnout," přiznává mluvčí České spořitelny Petr Podzimek.

I kdyby ke snížení ratingu dvou významných českých bank došlo, stabilitu obou bank to nijak neohrozí. Kapitálu totiž mají dost. "Komerční banka disponuje velkou rezervou volné likvidity a není závislá na likviditě finančních trhů, a proto by případné snížení ratingu nemělo na postavení banky vliv," řekla Klucová.

V klíčovém ukazateli kapitálové přiměřenosti český bankovní sektor výrazně překračuje devítiprocentní hranici, kterou mají evropské banky plnit ke konci června 2012. Česká spořitelna vykazuje v současnosti kapitálovou přiměřenost 14,4 procenta a Komerční banka 14,7 procenta.

Špatné dluhopisy nás netíží, tvrdí české banky Akcie velkých francouzských bank, včetně Société Générale, už od loňského léta prudce oslabily, a to kvůli obavám, že drží větší objemy dluhopisů zemí na periferii eurozóny.

České dceřiné banky ale tyto dluhopisy netrápí. Na konci 3. čtvrtletí loňského roku držela Komerční banka řecké dluhopisy za 2,9 miliardy korun, italské dluhopisy za 8,4 miliardy korun a portugalské dluhopisy za 250 milionů korun.

ba

Přestože stav italské ekonomiky znepokojuje analytiky i evropské politické lídry, italské pohledávky Komerční banku neznepokojují. "Itálie je na rozdíl od Řecka solventní zemí se silným ekonomickým potenciálem. Nehodláme proto prodávat italské dluhopisy za jakoukoliv cenu," řekla Klucová. Nevyloučila ale, že v případě zlepšení tržních podmínek by se banka části italských dluhopisů zbavila.

Česká spořitelna uvádí, že nevlastní žádné řecké, italské, španělské, irské či portugalské dluhopisy. Spořitelna ale drží dluhopisy některých bank a firem z těchto zemí. "Celková expozice vůči bankám a korporátním klientům v těchto zemích klesá. Na konci roku 2010 činila 6,9 miliardy korun, ke konci září 2011 dosahovala 2,7 miliardy korun, přičemž ani jedna z pohledávek není vůči řeckým subjektům," zdůraznil Podzimek.

České dcery drží zahraniční matky nad vodou

I kdyby Komerční bance a České spořitelně byly sníženy jejich současné ratingy A+ (KB) a A (ČS), neznačilo by to zhoršování finanční síly obou bank. Sama agentura Standard &Poor’s například přiznává, že Česká spořitelna je pro rakouskou skupinu Erste Group klíčovou a že případné snížení ratingu spořitelny by bylo pouze odrazem nižšího ratingu rakouské skupiny.

 "Českou spořitelnu považujeme za jádrovou odnož skupiny Erste Group, v souladu s naší metodikou harmonizujeme rating odnoží celé skupiny," uvedla Standard & Poor’s ve své zprávě počátkem prosince. O klíčové roli českých bank vypovídají i finanční toky mezi domácími bankami a zahraničními centrálami.

Komerční banka vykázala za tři čtvrtletí 2011 čistý zisk 7, 211 miliardy korun, z toho 7, 041miliardy šlo matce. Komerční banka zajišťuje Société Générale více než polovinu zisků z retailového bankovnictví mimo Francii. Česká spořitelna dodává Erste zhruba třetinu jejího veškerého zisku.

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...