Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

České cestovky ruší zájezdy do Nepálu. Nabízí místo něj Tibet a Indii

Ekonomika

  14:30
PRAHA - Některé české cestovní kanceláře ruší kvůli ničivému zemětřesení zájezdy do Nepálu. Zákazníkům začínají nabízet náhradní termíny i jiné destinace. V pondělí to připustil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Následky zemětřesení v Nepálu foto: ČTK

Sobotní otřesy o síle 7,8 stupně se staly největší katastrofou v Nepálu od roku 1934 a vyžádaly si podle dosavadních zjištění více než 3 200 obětí. Zatím ale nejsou informace o tom, že by mezi nimi byli Češi.

„Cestovní kanceláře hledají náhradní řešení. Předpokládáme, že zájezdy na květen a červen se neuskuteční, nebo jen ve velmi omezené míře,“ uvedl Papež. Přesun letenek na jiný termín už pro cestující do nepálského Káthmándú nabídl tuzemský prodejce letenek Letuška.

Přeplněné nemocnice, málo záchranářů. Následky zemětřesení drtí Nepál

Naopak cestovní kanceláře sdružené do konkurenční Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) zájezdy v nejbližších termínech uskuteční, sdělila tajemnice asociace Kateřina Petříčková. 

Nutné ale bude v řadě případů upravit program, protože některé trasy jsou v Nepálu neprůjezdné.

Ročně kvůli vysokohorské turistice do Nepálu vyrazí podle AČCKA na tisíc Čechů, polovina z nich na vlastní pěst a druhá polovina využívá služeb cestovních kanceláří. 

Podle posledních informací českého velvyslanectví v Dillí je v Nepálu momentálně 194 Čechů a s 34 z nich se nepodařilo navázat kontakt. Hlavní turistická sezóna v této zemi trvá od dubna do května a pak po letní přestávce od září do října.

Češi se začnou vracet v pondělí

Pozdější termíny podle sdružení cestovních kanceláří zatím ohrožené nejsou. 

Jako náhradní destinace za Nepál přicházejí podle Papeže v úvahu například čínský Tibet nebo Ladakh v Indii. Poslední možností je zrušení zájezdu a vrácení peněz.

Muž prochází trosky domu zříceného během sobotního zemětřesení. Bhaktapúr,...
Dům poškozený při sobotním zemětřesení se zřítil. V hustém prachu pokračuje...

První Češi by se podle dřívějšího vyjádření ERV Evropské pojišťovny z Nepálu měli začít vracet během pondělí. Podle Vlastimila Divokého z ERV Evropské pojišťovny je situace v zemi komplikovaná a panuje zde chaos. 

„Lety jsou plně obsazené a mobilní sítě fungují sporadicky,“ uvedl v neděli Divoký.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!