Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko má nejméně chudých z celé EU, nejhůře na tom jsou Bulhaři

Ekonomika

  11:27aktualizováno  13:27
BRUSEL - Česko má v Evropské unii vůbec nejméně obyvatel, kterým hrozí chudoba. Takovému riziku je vystaveno jen zhruba devět procent lidí, průměr EU je 17 procent.

Nejvíce jsou chudobou ohrožení obyvatelé Bulharska foto: Lidové noviny

Druhé místo patří s 11 procenty Slovákům a Nizozemcům. Novináře o tom informoval Eurostat.

Nejvíce jsou chudobou ohrožení obyvatelé Bulharska, kde se bez prostředků může ocitnout až 21 procent populace. Hned po Bulharech jsou na tom nejhůře Lotyši a Rumuni.

Procento populace, které ohrožuje chudoba

Belgie 15
Bulharsko 21
Česká republika 9
Dánsko 12
Německo 15
Estonsko 19
Irsko 16
Řecko 20
Španělsko 20
Francie 13
Itálie 19
Kypr 16
Lotyšsko 26
Litva 20
Lucembursko 13
Maďarsko 12
Malta 15
Nizozemsko 11
Rakousko 12
Polsko 17
Portugalsko 18
Rumunsko 23
Slovinsko 12
Slovensko 11
Finsko 14
Švédsko 12
Velká Británie 19
EU 27 17
Island 10
Norsko 11

Data evropského statistického úřadu pocházejí z roku 2008 a ukazatel chudoby se skládá hned z několika měřítek. Záleží mimo jiné na tom, kolikrát ročně si rodiny mohou dovolit dovolenou, zda jsou schopni během zimy vytápět svůj dům či byt, zda si mohou koupit auta a nebo maso k obědu či k večeři.

Největšímu riziku pádu na okraj společnosti jsou v Česku vystaveni
především mladí lidé do 17 let věku. Hrozba se týká celkem 13 procent z nich. Chudoba proti tomu hrozí jen sedmi procentům důchodců a jen čtyřem procentům zaměstnaných obyvatel.

Velmi podobně si vede i Slovensko, kde hrozbě chudoby čelí 17 procent mladých, deset procent důchodců a šest procent zaměstnanců.

Češi patří i mezi občany Evropské unie, kteří nejméně strádají materiálně. Materiálním nedostatkem trpí jen 16 procent obyvatel, přičemž v Bulharsku je jich více než polovina. Jedinou vymožeností moderní civilizace, kterou si nemůže alespoň jednou ročně dovolit poměrně velká část obyvatel, je týdenní dovolená mimo domov.

Slovensko je na tom citelně hůře
Doma zůstává celkem 39 procent obyvatel, přičemž průměr EU představuje 37 procent. Slovensko si v případě materiálního nedostatku vede citelně hůře než Česko. Nedostatkem trpí 28 procent Slováků, což je o zhruba desetinu více, než představuje unijní průměr.

Více než polovina tamních obyvatel si přitom alespoň jednou ročně nemůže dovolit týdenní dovolenou a téměř třetina obyvatel nemůže mít každý druhý den k jídlu maso.

I tak se ale Slovensku spolu s Českem vede v celé řadě ohledů výrazně lépe než většině členských států Evropské unie. Například v Lotyšsku, které zřejmě vůbec nejvíce v unii zasáhla hospodářská krize, je chudobou ohrožena více než polovina důchodců.

V Rumunsku se zase bez prostředků může ocitnout až třetina dětí a mít zaměstnání zde zdaleka neznamená cestu z chudoby. Ta
totiž hrozí až 17 procentům zaměstnanců.

Autor: