Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Česko sníží podporu soláru, kterou kritizoval i Zeman. Ušetříme státu i rodinám, říká Havlíček

Ilustrační foto. foto: Marek Podhora, MAFRA

Aktualizováno
PRAHA - Vláda se rozhodla významně sáhnout na peníze, které tečou na podporu solárních elektráren v Česku. Jejich provozovatelé by měli přijít až o 10 miliard ročně, řekl serveru Lidovky.cz vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček (za ANO). Podporu sluneční energie dlouhodobě kritizuje prezident Zeman. Zástupci solárníků se proti záměru ohradili.
  16:33aktualizováno  20:50

Letos do takzvané zelené energetiky připluje podpora 44 miliard korun. Celých 29 miliard z toho padne na budování solárních panelů. „Je tam výrazný nepoměr vůči jiným obnovitelných zdrojů energie. Podíl k celkové výrobě elektřiny je pouhých 2,6 procenta,“ řekl pro Lidovky.cz Havlíček.

Vláda ve středu kývla na návrh zákona, který podporu zelené energie upravuje v neprospěch fotovoltaiky. Návrh, který ještě musí projít hlasováním mezi poslanci a senátory, upravuje takzvané vnitřní výnosové procento, které v rámci EU stanovuje oprávněnost podpory.

Jinými slovy: jde o nástroj, jak sáhnout solárníkům na peníze. Havlíček připomněl, že dotace z let 2009 a 2010 považuje za největší tunel v historii Česka, který může stát zemi v konečném důsledku až 500 miliard korun. Výraznou dotační podporu směrem k fotovoltaice dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman.

Opatření má podle ministra Havlíčka uspořit státní kase a přímo i rodinám, které posílají na podporu zelených zdrojů peníze v rámci svých plateb za energie.

„Odhadujeme, že tím ušetříme ročně (z roční podpory solárů 29 miliard - pozn. red.) 7 až 10 miliard korun. Ušetří stát i domácnosti. Každá dnes platí za fotovoltaiku 1200 korun ročně, další část nesou firmy, největší část pak státní rozpočet,“ dodal Havlíček.

Záměr změnit zákon logicky napadli zástupci firem, které v solárním byznysu podnikají. Označili ho za nepochopitelný.

„Jedná se podle nás o politickou objednávku, kterou chce vláda zničit tisíce podnikatelů a domácností a která ohrozí bankovní sektor vzhledem k tomu, že provozovatelé solárních elektráren ještě splácejí desítky miliard úvěrů,“ řekl šéf Solární asociace Jan Krčmář.

Ohradil se také proti způsobu, kterým se to vláda rozhodla učinit. „Nechápeme, proč ministr Havlíček v pondělí oznamuje návratnost pro solární elektrárny 6,3 procenta, když ministerstvo, které sám řídí, v pátek na vládu poslalo návrh zákona, který obsahuje návratnost 8,4 procenta,“ dodal Krčmář.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!