Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Český vynález míří do světa. Motúčko zaujalo i protinožce

Ekonomika

  11:12
JABLONNÉ NAD ORLICÍ - Český vynález stavebního motorového kolečka expanduje do zahraničí. Takzvaných motúček se od roku 2010 vyrobilo přes 4000 a zájem projevují zákazníci v Austrálii, Itálii i Německu.

Vedle Motoúčka firma vyrábí i motorizovaný trakař, neboli Mokař. foto: motucko.cz/

Společnost Isolit Bravo se svým vynálezem stavebního motorového kolečka expanduje i do zahraničí. Zákazníci se našli v Austrálii, Itálii a Německu. Takzvaných motúček už podnik od roku 2010 vyrobil asi 4000, přes 2000 jich prodal loni.

"Vyplatilo se nám představit motúčko na zahraničním veletrhu v Kolíně nad Rýnem, slavilo tam velký úspěch. Australský zákazník si objednal 140 kusů. Bude je prodávat i na Novém Zélandu. Doufáme, že jich jednou budeme prodávat 10 000 ročně," chválí si Kvido Štěpánek, ředitel firmy Isolit Bravo.

S elektrickým kolečkem můžete i orat.

Nebo ho využít jako sněžný pluh.

Motúčko se dá používat na zahradě i na stavbách. Díky elektromotoru uveze i 100 kilogramů, nabité by mělo vydržet až 60 hodin. Kromě běžné verze podnik uvedl na trh i takzvané soft motúčko, je ve žlutém provedení a má lehčí akumulátor.

Od friťáků ke kolečku

Isolit Bravo je ryze českým podnikem. Vlastní jej Kvido Štěpánek. Podnik zaměstnává kolem 450 lidí. Historie firmy sahá až do roku 1921. Do počátku 90. let byl součástí státního podniku OEZ Letohrad.

Po osamostatnění Isolit brzy založil divizi kuchyňských spotřebičů a vyráběl kdysi populární fritovací hrnce.

MotúčkoPower má naopak silnější motor. Bez desetikoruny za něj zájemce zaplatí 10 000 korun.

"Ve srovnání s obyčejným stavebním kolečkem vychází motúčko mnohem lépe. Spotřeba energie je zanedbatelná, lze před něj zapřáhnout pluh na sníh nebo pluh na orání. Můžete na něj naložit balvany a uvezete je. Teď ho prodáváme i s brzdou," řekl Štěpánek.

Hlavní činností Isolitu Bravo je výroba domácích spotřebičů a z nástrojáren a lisoven míří zakázky pro automobilový průmysl. Motúčko a další vynálezy jsou dílem týmu kolem ředitele Štěpánka.

Vymysleli i motorizovaný paletový vozík. Odpadá u něj pumpování a pohyb zajišťuje elektromotor. A motúčko by se jednou mohlo na trhu objevit se třemi koly a fungovat v podstatě jako traktůrek.

Anketa

Má „motúčko“ šanci prorazit ve světe?

Ano, je to praktická pomůcka. 1886
Ne, je to zbytečná hloupost. 148
Nevím, nemám názor. 38

"Paleťák jsme po technické stránce dost vychytali. Začínáme ho půjčovat firmám zadarmo. Je to prímová věc, člověk se nenadře. Často plně naložený paleťák ani jeden člověk nerozpohybuje. Baví nás tvořit a vymýšlet, relaxujeme u toho. Firemní výroba je pevně daná téměř na minuty, tam moc prostoru něco vynalézat není," řekl Štěpánek.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!