Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

V Česku se loni ubytovalo 22 milionů turistů, poprvé více než před covidem

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

V české republice loni ubytovalo 22 milionů turistů, což je meziročně o 13,5 procenta více. Počet hostů tak podle statistiků poprvé překonal předcovidovou úroveň, byť jen velmi těsně, o dvě desetiny procenta.
  9:54

Turisté sice přijeli ve větším počtu, zdrželi se však kratší dobu, než bylo dříve obvyklé. „Počet ubytovaných hostů v roce 2023 sice poprvé dosáhl hodnot předcovidového roku 2019, přenocování však stále zaostávalo,“ upozornil ČSÚ ve zprávě.

Počty přenocování vzrostly loni zhruba o desetinu na celkových 56 milionů nocí. V roce 2019 to však bylo ještě o milion více.

ČSÚ také upozornil na horší výsledky 4. čtvrtletí, než jaké slibovala optimistické léto. „Po příznivém vývoji v letní sezoně se 4. čtvrtletí nedostalo nad úroveň předcovidového roku 2019. Celkový počet příjezdů i přenocování byl oproti 4. čtvrtletí 2019 nižší. Počet rezidentů v hromadných ubytovacích zařízeních sice vzrostl o více než jedenáct procent, zahraničních klientů však přijelo o 10,5 procenta méně,“ sdělil Roman Mikula, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí.

Zahraničních hostů se ve 4. čtvrtletí ubytovalo nejvíce již tradičně z Německa. Němci tvořili téměř čtvrtinu zahraniční klientely a posledním kvartálu jich do Česka přijelo přes 542 tisíc. Druhá nejpočetnější skupina zahraničních hostů pocházela ze Slovenska, třetí příčku drželi Britové.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...