Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

ČEZ prohrál soud s Czech Coalem. Podal žalobu ke špatnému soudu

Ekonomika

  17:13
PRAHA - Když se chcete soudit o deset miliard, musíte nejprve podat žalobu ke správnému soudu. K tomuto verdiktu dospěl Městský soud v Praze, který zamítl žalobu společnosti ČEZ na společnosti náležící do skupiny Czech Coal. Samotnou podstatou sporu se soudci nezabývali.

Budova ČEZ foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Soud v odůvodnění konstatoval, že není místně příslušný k projednání sporu. Příslušným soudem je totiž Krajský soud v Ústí nad Labem. "Proti tomuto rozhodnutí existuje opravný prostředek a ten využijeme. Podáme odvolání, protože jsme přesvědčeni o správnosti našeho postupu," uvedl v reakci na rozhodnutí Městského soudu tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Spor se týká dodávek hnědé uhlí, které v okolí Mostu těží společnosti Vršanská uhelná a Litvínovská uhelná, které obě náleží do skupiny Czech Coal. ČEZ od skupiny Czech Coal nakupuje ročně okolo 8,5 milionu tun uhlí, což představuje více než polovinu roční produkce dolů Czech Coalu a čtvrtinu objemu hnědého uhlí, které ČEZ nakupuje.

 

ČTĚTE VÍCE:

ČEZ podal první žalobu již v roce 2007. Czech Coal totiž neplnil dohodu o dlouhodobé spolupráci uzavřenou roce 2005. Nepodepsal smlouvu o dlouhodobých dodávkách hnědého uhlí a zmařil tím záměr skupiny ČEZ postavit novou tepelnou elektrárnu v severočeských Počeradech.

Největší tahanice o peníze v historii soudů
Původně ČEZ požadoval finanční odškodnění ve výši 21,3 miliardy korun. Jednalo se tak o jeden z největších sporů o peníze, který kdy čeští soudci řešili. V letošním říjnu se však ČEZ rozhodl žalobu stáhnout. Současně podal novou žalobu, v níž zohlednil skutečnost, že výstavba nových uhelných bloků elektrárny Počerady v původně předpokládaném termínu již není možná. Výše požadované částky klesla na více než deset miliard korun, přesnou výši ČEZ nezveřejnil.

Skupina Czech Coal nechce spor dál komentovat. Druhá strana deklaruje svůj zájem vyřešit spor "po dobrém", tedy dohodou. "ČEZ má nadále velmi vážný zájem na dosažení dohody s Czech Coal na zajištění dodávek uhlí do stávajících uhelných bloků v Počeradech a jejich modernizaci nebo náhradu novými jednotkami. Za tím účelem pokračujeme s Czech Coalem v jednání," uvedl ČEZ v říjnu při podání žaloby.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...