Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

V 99 letech zemřel americký miliardář Charlie Munger, kariéru začal v roce 1959

Americký miliardář a místopředseda představenstva investiční společnosti Berkshire Hathaway Charlie Munger. (7. května 2018) foto: ČTK

Měsíc před svými stými narozeninami zemřel americký miliardář a Charlie Munger, který byl pravou rukou jednoho z nejznámějších investorů Warrena Buffetta a stál u budování jeho finančního impéria. Podle agentury AP o jeho smrti v prohlášení informovala investiční společnosti Berkshire Hathaway, v níž byl Munger místopředsedou představenstva.
  7:04

Munger stál podle AP dlouhá léta v Buffettově stínu a pomáhal mu vést zmíněný konglomerát a poskytoval mu cenné rady. Zatímco Buffett byl tváří společnosti, Munger často svůj vliv na její chod zlehčoval.

„Charlie mě naučil hodně o cenění podniků a lidské povaze,“ řekl podle AP Buffett o svém investičním partnerovi v roce 2008.

Munger se s ním seznámil ještě jako obchodní právník v roce 1959 a od té doby se datovala jeho kariéra investora. Společně s Buffettem domlouvali nákupy akcií mnoha podniků. V roce 1978 se Munger stal druhým mužem společnosti Berkshire Hathaway, v jejímž představenstvu působil až do současnosti.

Autoři: ,