Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Chmelaři hlásí letos mírně nadprůměrnou úrodu, i je trápí vyšší náklady

Nejvíce chmelnic je v Žatecké chmelařské oblasti, která zahrnuje okresy Louny, Rakovník, Chomutov, Kladno a Rokycany. foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

Čeští pěstitelé chmele letos sklidili celkem 6 997 tun, to je mírně nadprůměrná sklizeň. Proti loňsku, kdy byla sklizeň nejhorší za deset let, je to o 2 545 tun více. Průměrný výnos letos činil 1,44 tuny z hektaru, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.
  10:40

Výnos letos pozitivně ovlivnily příznivé teploty a vyšší objem srážek v závěru vegetace, tedy ve druhé polovině července a na začátku srpna. Celkově však letošní růst ovlivnily velké výkyvy počasí. Jaro bylo chladné, takže začátek vegetace byl opožděný. Později přišlo dlouhotrvající sucho a vysoké teploty, které jen výjimečně přerušily intenzivní deště.

V místech, na nichž nemají pěstitelé doplňkové závlahy, měl chmel obtížné podmínky k růstu. „V některých lokalitách bouřky s přívalovým deštěm a kroupami poškodily porosty včetně konstrukcí. Úrodu to negativně ovlivnilo zejména na Tršicku,“ řekla Kršková.

Jaké škody napáchal živel právě na Tršicku, je vidět i z údajů o meziroční produkci růstu. Sklizeň se zde zvýšila pouze o 15 procent, zatímco v žatecké a úštěcké oblasti o dvě třetiny.

Pěstitelé chmele letos také tížil výrazný růst nákladů, který se jim nedaří promítat do cen. Smlouvy s odběrateli uzavírají obvykle na tři až pět let, uvedlo v září ministerstvo zemědělství. I proto mezi pěstitele chmele a také ovoce, zeleniny a chovatele skotu rozdělí 240 milionů korun jako mimořádnou podporu.

Ministerstvo také upozornilo, že kvůli obtížné situaci pěstitelů může klesat výměra chmelnic, což se děje již v posledních pěti letech. Letos činila sklizňová plocha 4 860 hektarů, což je zhruba o 160 hektarů méně než před pěti lety.

Autoři: ,
Témata: Chmel

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!