Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chytré už jsou i pračky. Podívejte se na novinky ze světa elektroniky

Ekonomika

  14:32
BERLÍN/PRAHA - Veletrh spotřební elektroniky IFA přináší novinky i v oblasti domácích spotřebičů. Hlavními trendy je snižování spotřeby energie a propojení s mobilním telefonem.

IFA 2011 - Televize s technologií Pentouch, kterou můžete ovládat perem foto: Reuters

Taky nikdy nevíte, kolik máte použít pracího prášku? A raději ho dáte víc, protože hodně pomáhá? Ptá se sugestivně slečna, která představuje nové produkty výrobce domácích spotřebičů Miele. U dalších firem jsou slyšet podobná slova. A hned následují samozřejmě i řešení.

FOTOGALERIE Z VELETRHU

IFA 2011 - dělníci před velkým bannerem na mobilní telefon

Méně energie a více chytrosti. Tak zní hlavní trendy u domácích spotřebičů, které jsou vidět na největším veletrhu spotřební elektroniky IFA v Berlíně. Ten se totiž zdaleka netočí jen kolem televizí, tabletů a chytrých telefonů.

Právě takzvaná bílá elektronika zde hraje velkou roli. I díky firmám, které vyrábějí lednice, pračky a další pomocníky do domácností, je letošní IFA největší v historii. Na rozdíl od slabých prodejů zábavní elektroniky se totiž výrobcům domácích spotřebičů daří dobře.

Zelená bílá technika

Hlavní směr, kam se všichni producenti praček, lednic a dalších ubírají, je na první pohled zřejmý. Snižování energie a zelená barva je na stáncích firem, jako je Bosch, Miele nebo Electrolux všudypřítomná.

Kromě toho se výrobci snaží zákazníky přilákat na nejrůznější chytrá řešení. Ano, smart – tedy chytrý – je spolu se zelenou barvou módním hitem.

Novinky veletrhu IFA 2011

Například Miele či Bosch tak představují nové pračky, které mají šetřit životní prostředí a peněženky svých majitelů. Díky speciálním automatickým dávkovačům pracích prostředků, jimž pračka nahlásí, jak velkou dávku použít, mají lidé výrazně ušetřit. Většinou totiž prý používají zbytečně moc prášku.

Chytré lednice

I další výrobci se chlubí snižováním spotřeby energie a nižším provozním nákladům. Samsung představuje pračku, která před samotným praním vypouští do prádla pěnu. Ta pronikne oblečením a připraví jej tak na praní, že stačí jen voda s teplotou 20 stupňů a prádlo je čisté.

Rozšiřuje se také využití technologie smart-grid, díky níž se přístroj zapne ve chvíli, kdy je elektřina nejlevnější. To ovšem vyžaduje mít speciální tarif a systém, který má kapacitu elektrické sítě a je připojen ke spotřebiči.

Vedle toho například lednice přebírají dosavadní funkci svých majitelů. Zatímco dnes ještě běžně dobu trvanlivosti potravin v lednici kontroluje každý sám, nově to budou dělat lednice. Tak to alespoň vypadá například u produktů společnosti LG.

SONY

Tablet P od společnosti Sony

Očekávanou novinku představila společnost Sony, která se připojila k rychle rostoucímu trhu tabletů a představila své dva nové produkty se systémem Android. Zatímco tablet P je otevírací podobně jako kniha a určený hlavně pro hraní her a čtení, typ S je podobný již zavedeným produktům na trhu. Prodávat by se měly od podzimu.

Navíc nejenže lednice hlásí, co by bylo třeba brzy sníst, ale upozorňuje i na to, když dochází třeba oblíbený jogurt nebo pošle na telefon seznam, co by si měl člověk dokoupit. Přes mobilní telefon je také možné zapnout automatické vysavače. Než člověk dorazí domů, má uklizeno.

Výrobci bílé techniky se předbíhají v nabídce produktů s co největší úsporou spotřeby energie. Například Sharp tak prezentuje čtyřdveřovou lednici, která má díky rozdělení dveří uspořit energii, protože se otevře vždy jen menší část, kterou člověk právě potřebuje.

Výrobci bílé techniky se předbíhají v nabídce produktů s co největší úsporou spotřeby energie. Například Sharp tak prezentuje čtyřdveřovou lednici, která má díky rozdělení dveří uspořit energii, protože se otevře vždy jen menší část, kterou člověk právě potřebuje.

Jednoznačně nejvíc lidí se ovšem zastavuje u výrobků, které usnadňují práci. Nebo ji dělají samy. Kromě chytrých žehliček, u kterých není potřeba nastavit teplotu žehlení, se lidé zastavují u automatických vysavačů, které vypadají jako větší talíř obrácený dnem vzhůru a kterých jezdí po zemi veletržních hal spousta.

Ještě větší pozornost přitahuje speciální čistič oken. Skládá se ze dvou stejně velkých částí, přitisknou se proti sobě přes okno a jedou. Nějakou dobu se pohybují po ploše okna, až je čisté.

Vystavovatelé si ovšem nepadají nijak kolem ramen. Ožehavým tématem i u bílé techniky jsou kopie. Například britský výrobce vysavačů a dalších spotřebičů Dyson se potýká s rychlým růstem nelegálních kopií z dílen asijských výrobců. Hned první den veletrhu byl dokonce jeden stánek kvůli pravděpodobně pirátským kopiím produktů Dyson zavřen.

Firmy, které na veletrhu IFA vystavují, věří, že se jim tak podaří podpořit lepší prodeje před Vánocemi. Příští rok by mohl být z pohledu výrobců domácích spotřebičů totiž horší. Jak například oznámili Miele a Siemens, chystají od příštího roku zdražení kvůli zvyšování cen surovin. A to s ohledem na nejistý vývoj evropských ekonomik může znamenat návrat k propadům prodejů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!