Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Čína v tichosti dodržuje sankce. Zavírá letiště pro boeingy ruských aerolinek, píše moskevský list

ilustrační snímek foto: Adolf Horsinka

Čínské úřady se rozhodly uzavřít letiště pro desítky letadel ruských leteckých společností. Zákaz se vztahuje na letouny amerického výrobce Boeing, které nebudou moci přistávat na čínských letištích, informoval zpravodajský portál The Moscow Times.
  18:51

Čína tak nadále v tichosti dodržuje západní sankce uvalené na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu, píše list. Po prudkém omezení dodávek elektroniky a vybavení, odmítnutí dodávek leteckých dílů a úplném zastavení investic do jakýchkoli ropných a plynárenských projektů, je uzavření letišť pro boeingy ruských leteckých společností dalším krokem, který Peking zavedl.

Podle dokumentu, který tento týden obdrželi ruští dopravci, čínské úřady požadují, aby letadla z Ruska neměla dvojí registraci. Letadla jsou nyní přeregistrována v Rusku, ale jejich původní registrace zůstává na Bermudách. Vymazat je z bermudského rejstříku nelze – k tomu jsou oprávněni pouze pronajímatelé, kteří se většinou k sankcím proti Rusku připojili.

Boeingy ruských společností mohou od nynějška létat přes čínské území pouze tranzitně. Nová pravidla se už dotkla společnosti Aviastar-TU, hlavního partnera internetového obchodu AliExpress.

Společnost, která týdně přepravovala do Ruska 700 tun čínského spotřebního zboží, dostala oznámení, že pět jejích letounů Boeing nesplňuje požadavky Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), sdělil agentuře Interfax zdroj z trhu logistických služeb.

„Pokud lety do Číny nebudou zastaveny, bude letecká společnost potrestána příslušnými sankcemi,“ dodal.

Rusko celkem zabavilo zahraničním pronajímatelům více než 500 letadel v hodnotě deseti miliard dolarů (asi 230 miliard Kč). Toto opatření bylo jednou z částí odvetných sankcí, když společnosti Boeing a Airbus odmítly dodávat Rusku náhradní díly a provádět údržbu letadel své výroby.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat