Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Čínská skupina CITIC po roce prodala majoritu v mediální firmě Médea zpět Soukupovi

Jaromír Soukup dorazil v pátek do restaurace Soho. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Čínská CITIC prodala prostřednictvím firmy Rainbow Wisdom Investments svůj podíl 55,8 procenta v mediální společnosti Médea druhému akcionáři Jaromíru Soukupovi. Cenu a podmínky nezveřejnila. Soukup se od pondělí stal znovu výkonným ředitelem a předsedou představenstva. Médea to uvedla v tiskové zprávě. CITIC získala majoritu v Soukupově firmě loni po navýšení původně třicetiprocentního podílu.
  14:19aktualizováno  16:20

Kupní smlouva byla podepsána v pondělí. Její vypořádání bude dokončeno v následujících dnech, uvedla Médea. Ze společnosti Médea tak pondělkem odchází ti členové statutárních a dalších orgánů společnosti a managementu, které nominovala Rainbow Wisdom. Z představenstva odejdou Marian Severa a Ladislav Jelínek, z dozorčí rady pak Tomáš Bůzek a Marek Beitl. Skončí i výkonný ředitel Martin Konrád.

Mediální agentura Médea funguje jako zprostředkovatel při zadávání reklamy mezi firmami a médii. Soukup ji převzal koncem 90. let a vybudoval z ní jednoho z hlavních hráčů na českém trhu. V současnosti má přes 600 klientů. Inzerce v tisku na celém českém trhu se podle údajů Nielsen Admosphere loni pohybovala kolem 17 miliard korun, objem reklamy v televizi přesáhl 62 miliard.

Mediální magnát Soukup loni na jaře po ztrátě majority v Médee získal od Číňanů zpět vydavatelství Empressa Media, pod které patří televizní skupina Barrandov a vydává také několik časopisů. Médea letos na jaře odvrátila insolvenční návrh společnosti Lipian Trade.


Podle mediálního experta Jana Potůčka je to v podstatě definitivní odchod čínského investora ze Soukupovy mediální skupiny. „Firma Médea je nejlukrativnější součástí této mediální skupiny, jejím ovládnutím mohl čínský investor tlačit na Jaromíra Soukupa ohledně návratu investic čínské skupiny CITIC do TV Barrandov a dalších médií založených Soukupem a spravovaných firmou Empresa Media, odkud se čínská skupina stáhla v minulém roce. Pro CITIC to byla nevydařená investice, Jaromír Soukup opět získává naprostou kontrolu nad svými mediálními společnostmi,“ řekl ČTK.

CITIC Group předloni dokončila převzetí aktivit holdingu CEFC China, který kvůli vysokému zadlužení upadl do problémů. CEFC spravoval majetek za více než 1,5 miliardy eur (35,4 miliardy Kč). Získal mimo jiné téměř stoprocentní podíl ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha, stoprocentní podíl ve stadionu v Edenu, stoprocentní podíl ve Žďasu nebo podíly v letecké společnosti Smartwings, cestovní kanceláři Canaria Travel a ve společnosti Lapasan, která ovládá pivovarskou skupinu Pivovary Lobkowicz Group.

Čínské investice v České republice jsou zatím nižší, než se uvádělo v rámci různých příslibů a memorand mezi oběma stranami. Na to v minulosti upozornila mimo jiné Česká národní banka nebo premiér Andrej Babiš (ANO).

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!

Mohlo by vás zajímat