Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Civilní dovolání se u Nejvyššího soudu vyřizují i léta. V nejstarším případu jde o 130 milionů

Právo

  10:00
PRAHA - Podle zjištění LN čeká ze všech případů na rozhodnutí o svém dovolání nejdéle banka Sberbank – pátým rokem. Podle Nejvyššího soudu případ zdržela ústavní stížnost. To ale není tak docela pravda. Spis u Nejvyššího soudu leží od 8. ledna 2016. Za tu dobu byl sice deset měsíců u Ústavního soudu, jenže od podzimu 2017 je zase zpátky u Nejvyššího soudu. A případ, v němž jde o bezmála 130 milionů korun, není stále rozhodnut.

Nový předseda Nejvyššího soudu Petr Anyalossy má momentálně pět nedodělků. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kdo je Petr Angyalossy? Nejvyšší soud získal nečekaného šéfa

Nový předseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Angyalossy si jako jeden ze svých cílů vytýčil snížit počty nedodělků. Tak se v justiční hantýrce říká nevyřízeným soudním spisům. „Naši soudci vyřizují v průměru osm až devět tisíc věcí ročně. O poznání větší nápad mají senáty civilního kolegia. Každý z jeho soudců připraví k projednání v tříčlenném senátu přibližně 130 případů ročně. Za rok tedy rozhodne okolo 390 věcí,“ komentuje mluvčí NS Petr Tomíček.

Protože snižování nedodělků u NS označil za svůj cíl sám Angyalossy, požádaly LN o jejich přehled. Na rozdíl od Ústavního soudu (ÚS), jenž počty nedodělků LN sdělil až po zásahu Úřadu pro ochranu osobních údajů (příloha Právo a justice z 11. května), NS žádosti LN ochotně vyhověl.

Nevyřízené civilní případy.

Angyalossy má pět nedodělků

Nový předseda NS má pět nevyřízených trestních kauz, z nichž tři obdržel po jmenování do čela NS (20. května). Všechny jsou z letoška. Takový počet nedodělků je pod průměrem toho, kolik jich nyní u NS připadá na každého z 23 trestních soudců (6,69).

Ústavní soud musel sdělit počty nedodělků. Přes sto nevyřízených stížností mělo šest soudců

Loni v dubnu trestní kolegium posílili soudci Radek Doležel a Petr Škvain. Oba dříve působili jako státní zástupci, Škvain býval též advokátem. Zatímco Doležel má osm nedodělků (všechny z letošního května), Škvain jich má 15 (osm z letoška a sedm z loňska). S tímto počtem má též nejvíc nerozhodnutých trestních kauz u NS. Nejstarší jím vyřizovaný případ, jemuž se věnuje od loňského července, se podle informací LN týká trestné činnosti ve vietnamské komunitě na Plzeňsku. Není to však nejstarší trestní věc.

Tu u NS už rok a půl zpracovává soudkyně Blanka Roušalová. „Jde o celkem devět dovolání. Trestní řízení před nižšími soudy se ale vedlo proti 45 obviněným. Případ se týká hospodářské kriminality, jež je obecně považována za jednu z nejsložitějších. Trestní spis čítá 88 svazků a každý z nich okolo 450 listů,“ popisuje podrobnosti kauzy mluvčí NS Tomíček s tím, že rozhodnutí o ní se předpokládá už v tomto měsíci.

S pouhým jedním nedodělkem z letošního května je u NS patrně nejrychlejším trestním soudcem Tomáš Durdík.

Problém: civilní dovolání

Podstatně horší situace je s mimořádnými opravnými prostředky podle občanského soudního řádu. Nejvíce nevyřízených (93) civilních dovolání má soudce Jiří Zavázal. Na jeho stole už dva roky a devět měsíců leží též druhá nejstarší nerozhodnutá kauza u NS. Její podstatou je spor v rámci insolvenčního řízení, jemuž se odborně říká incidenční.

„Jde o složitý dosud neřešený problém. Jednotliví účastníci řízení na NS opakovaně zasílali svá nová vyjádření k dovolání. Soud je opakovaně odesílal protistraně k replice. Rozhodnutí se dá očekávat do konce června,“ komentuje tento případ mluvčí NS Tomíček. Tuto informaci podle něj obdržel i dvokát žalovaného, když se dotazoval, kdy NS případ rozhodne.

Nejstarší kauza: skoro pět let

Nejstarším nerozhodnutým případem u NS je dovolání banky Sberbank, které vyřizuje soudce Zdeněk Krčmář. Banka napadá rozsudek pražského vrchního soudu z roku 2015, který jí uložil zaplatit protistraně téměř 130 milionů korun. „Délku řízení poznamenala ústavní stížnost, na jejíž vyřízení musel soud v mezidobí čekat. Jedná se o složitý problém. Rozhodnutí se očekává v řádu týdnů,“ říká k tomu Tomíček.

Banka si u ÚS stěžovala dvakrát. Poprvé, když NS zůstal nečinný a nerozhodl o jejím návrhu odložit vykonatelnost rozsudku napadeného jejím dovoláním. A podruhé, když tento její návrh zamítl. Soudní spis však u ÚS neležel déle než deset měsíců, když vyřizoval první ze stížností. Podruhé ho již ÚS zaslat nevyžadoval.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!