Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Úroky při starém. Základní sazba zůstává na sedmi procentech, rozhodla ČNB

Výběr uzavírá „matka bank“ - Česká národní banka (ČNB), která na finančními domy dohlíží. „Není to jedna budova, ale celý komplex,“ vysvětlil hlavní archivář ČNB Jakub Kunert. Dominantní je funkcionalistická část, která je vidět z ulice Na Příkopě. Ta vznikla podle upraveného návrhu architekta Františka Roitha, mimo jiné autora zmiňované budovy Komerční banky na Václavském náměstí nebo Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze. Výstavba probíhala v letech 1935 až 1942 a původně pro potřeby tehdejší Živnostenské banky. foto: Profimedia.cz

Česká národní banka trh nepřekvapila a úrokové sazby opět ponechala stabilní. Základní úroková sazba tak přetrvává na hladině sedmi procent, kam ji v červnu posunula předchozí bankovní rada. Pro stabilitu bylo pět členů rady, dva byli pro růst o půl procentního bodu.
  14:43

„Trh s dalším zvýšením sazeb ze strany ČNB již nepočítá a naopak předpokládá, že ČNB začne od poloviny letošního roku úrokové sazby mírně snižovat,“ očekává Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace s tím, že navzdory stabilním sazbám, které vyhlašuje ČNB, ty tržní mírně klesají. „To měnové podmínky mírně uvolňuje a přináší možnost snižování hypotečních sazeb,“ dodal Seidler.

Na možnost říct si bance o výhodnější úrok upozornil Josef Janoušek, hypoteční makléř ze společnosti Sirius Finance. „V reálu stále můžeme očekávat úrokové sazby na úrovni šesti procentech. Pořád ale platí, že je vždy dobré banku požádat o slevu. Při vhodném příjmu a výši úvěru je možné získat hypotéku i na úrovni 5,5 procenta. Banky spouštějí jarní akce, proto je vhodné oslovit pro získání nabídky více bank,“ říká Janoušek.

S názorem, že ČNB už sazby nezvýší, se ztotožňuje také Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments. „Jako nejvíce pravděpodobný scénář vnímám stabilitu úroků po celé první pololetí 2023, ve druhé polovině letošního roku by ale ČNB mohla začít své roky snižovat,“ uvedl.

Výhled i do dalšího roku přinesl Martin Gürtler, ekonom Komerční banky. „Na konci letošního roku odhadujeme základní úrokovou sazbu na úrovni pěti procent a politicky neutrálních třech by měla dosáhnout v závěru roku 2024,“ uvedl Gürtler s tím, že snižování sazeb je však spojeno s velkou mírou nejistoty. Odvíjet se totiž bude od vývoje tuzemské ekonomiky a inflace, případně také od politiky zahraničních centrálních bank.

Guvernér Aleš Michl ale další růst sazeb nevyloučil. „Bankovní rada vyčká a vyhodnotí další data. Na příštím zasedání rozhodne, zda sazby budou stabilní, nebo je sníží. Pokud vzroste riziko poptávkové inflace, bankovní rada bude reagovat,“ ubezpečil guvernér.

Dvouciferná inflace i letos

Centrální banka představila také novou makroekonomickou prognózu. „Inflace v lednu výrazně vzrostla,“ čeká ČNB od lednové inflace, kterou zveřejní Český statistický úřad příští týden. Ve druhé polovině roku by pak inflace dle prognózy ČNB měla být pod 10 procenty. V roce 2024 by měla být průměrná inflace na úrovni 2,1 procenta.

Výhled inflace tedy banka zhoršila. Letos by v průměru za celý rok měla činit 10,8 procenta. Ještě v listopadu ČNB předpokládala inflaci průměrně 9,1 procenta. ČNB také očekává, že se dále sníží spotřeba, a to také kvůli „hlubokému poklesu reálných příjmů“.

Banka ve své prognóze naopak zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. Očekává pokles hrubého domácího produktu o 0,3 procenta. V listopadové prognóze předpokládala, že se výkonnost ekonomiky sníží o 0,7 procenta.

Pro příští rok centrální banka předpokládá hospodářské oživení, HDP by měl vzrůst o 2,2 procenta. Průměrný kurz koruny pro letošní rok ČNB očekává na úrovni 24,50 koruny za euro.

Příště s novými členy

Čtvrteční jednání bankovní rady je posledním rozhodováním o sazbách, jehož se zúčastní viceguvernér Mora a radní Oldřich Dědek. Oběma totiž končí 12. února mandát, v bankovní radě je vystřídají ředitel Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) a koordinátor Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jan Procházka a vedoucí úřadu Národní rozpočtové rady Jan Kubíček.

Na směřování ČNB by ale noví členové nic moc změnit neměli. Většina totiž bude nadále patřit zastáncům nezvyšování úrokových sazeb, tedy takzvaným holubicím. K nim se řadí i současný guvernér Aleš Michl.

Autor: