Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Contactel změní majitele

Ekonomika

  13:45
PRAHA - Dánská společnost TDC prodá tuzemskou telekomunikační firmu Contactel. Jejím novým majitelem se stane GTS Central Europe. Smlouva nyní závisí na závazném souhlasu antimonopolního úřadu, řekla mluvčí Contactelu Markéta Šveňková.

Peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Cenu mluvčí neuvedla. "Zatím mohu říct, že nabídka GTS byla pro TDC velmi  atraktivní," dodala. Loni při jednom z neúspěšných vyjednávání o prodeji se cena Contactelu pohybovala kolem deseti až 15 milionů dolarů, tedy v přepočtu mezi 250 a 370 miliony Kč. "Contactel je příliš malý na to, aby mohl na českém trhu sám přežít," zdůvodnila TDC prodej.

Na prodej je přitom i samotná TDC. Podle agentury Reuters by ji mohla ovládnout pětice investičních fondů za 11,6 miliardy dolarů.  Součástí GTS Central Europe je v tuzemsku největší alternativní operátor GTS Novera, který začátkem letošního roku ovládl konkurenční Aliatel. V poslední době se o GTS hovořilo také jako o jednom z vážných zájemců o firmu Tiscali ČR. Z tendru podle dostupných informací sešlo.

"Contactel je pro nás velkým přínosem po stránce technologické, provozní i obchodní. Tato akvizice je pro GTS Novera i GTS CE dalším krokem v procesu postupné konsolidace českého telekomunikačního trhu," uvedl generální ředitel Novery Milan Rusnák. Dokončení spojení firma očekává na začátku příštího roku.

Contactel je podle analytika Wood&Company Tibora Bokora provozně ztrátová firma, která by se sama z červených čísel nedostala. GTS je naopak jediný alternativní operátor, který překonal kritickou hranici pěti miliard Kč a dosahuje kladný hrubý provozní zisk. "Lze očekávat další akvizice ze strany GTS a upevňování postavení na trhu. Nicméně nemusí spěchat, žádný další kupec na českém trhu není," dodal. Podle Milana Vaníčka z Atlantiku FT GTS zvětší svojí pozici na českém trhu a spojením operačních systémů mohou vzniknout synergické efekty na všech úrovních, které mohou přinést úspory. "Domnívám se, že dojde k postupnému přechodu Contactelu na značku GTS," dodal.

Po prodeji Contactelu TDC definitivně uzavře své působení v ČR. Dánský operátor nejprve v rámci konsorcia Bivideon získal od státu podíl v Českých radiokomunikacích, se kterými v roce 1999 založil Contactel. TDC poté z radiokomunikací odešla a odkoupila od nich 50 procent v Contactelu. Do loňského roku byla jedním z vážných uchazečů o majoritu v Českém Telecomu. 

"Mohu ujistit stávající partnery a zákazníky firmy Contactel, že firma bude i nadále pokračovat v plnění svých závazků," uvedl generální ředitel Contactelu Peter Rafn. Contactel je s ročními tržbami přes miliardu korun jedním z největších tuzemských telekomunikačních operátorů. Nabízí hlasové i datové služby a vysokorychlostní připojení k internetu přes ADSL zejména pro malé a střední podniky. GTS Novera má 550 zaměstnanců a roční tržby kolem pěti miliard, a je tak největším konkurentem Českého Telecomu v segmentu firemních zákazníků. Skupina GTS CE letos čeká tržby kolem 300 milionů eur.
Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...