Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Covid-19 radikálně omezil činnost justice, advokáti zřídili koronaporadnu

Právo

  7:00
PRAHA - Soudy se uzavírají a ruší jednání. Advokáti klientům radí převážně po telefonu. Exekutoři nevyjíždějí zabavovat majetek.
Městský soud v Praze - ilustrační foto

Městský soud v Praze - ilustrační foto foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Insolvenční řízení musí běžet i v době pandemie, říká soudce Kučera

Obava z šíření koronaviru citelně změnila chod české justice i všech právnických profesí, které jsou na ni bezprostředně navázány. Soudy napříč republikou a celou soustavou ruší jednání.

Například opavský okresní nezačal na konci března projednávat obžalobu na Petru Novou, dříve Janákovou. Státní zástupce ji viní z křivého nařknutí vězeňského dozorce ze znásilnění. Když si za mřížemi odpykávala 30 let za vraždu sběratele, otěhotněla. Kvůli porodu se pak i dočasně dostala na svobodu. „Hlavní líčení se ruší. Důvodem je koronavirus,“ citovala agentura ČTK pracovnici soudu.

Minimální provoz

Podobně postupuje i Okresní soud v Ostravě. „Omezili jsme úřední hodiny. V pondělky, úterky a středy máme pro veřejnost otevřeno dvě hodiny denně,“ upřesnil pro ČTK jeho mluvčí Dalibor Zecha. Rušení hlavních líčení v trestních věcech pak podle něj záleží na rozhodnutí konkrétních soudců. „Doporučeno je rušit všechna jednání, která nejsou nutná s ohledem na uplynutí zákonných lhůt,“ dodal.

Městský i Krajský soud v Praze kvůli nouzovému stavu přesunuly naplánovaná březnová a dubnová jednání nejdříve na květnové termíny. Do té doby budou konat pouze ta jednání, u nichž to bude nutné pro zachování vazebních či jiných lhůt.

Do budov pražských obvodních soudů se po doporučení resortu spravedlnosti dostane jen ten, kdo justiční stráži předloží předvolání na daný den anebo prokáže jiný důvod své návštěvy. Než ale vstoupí, podepíše a odevzdá čestné prohlášení a podrobí se namátkové kontrole bezdotykovým teploměrem. S teplotou vyšší než 37,5 stupně Celsia nebude vpuštěn.

Po dobu nouzového stavu přestal Městský soud v Praze půjčovat advokátům taláry a nahlížet jim do spisů umožní jen v neodkladných případech. Obdobná opatření přijal i Krajský soud v Praze.

Pro všechny soudy obecně platí, že v době nouzového stavu budou nepřetržitě provádět jen ty činnosti, které nelze odložit. Například rozhodovat o vazbách, vykazovat z obydlí osoby páchající domácí násilí anebo činit nezbytná opatření u nezletilých.

Zástupci Soudcovské unie na poradě s předsedy vyšších soudů upozornili ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) na nebezpečí, že ne všechny důvody, proč účastníci soudních řízení během vládou vyhlášeného nouzového stavu nestihnou nebo nemohou učinit své úkony včas, lze omluvit současným zněním zákonů anebo překlenout výkladem či judikaturou.

„Spolu s některými předsedy soudů jsme ministerstvo spravedlnosti požádali o přípravu legislativy zamezující negativním důsledkům uplynutí procesních a hmotněprávních lhůt kvůli nouzovému stavu,“ uvedla Soudcovská unie na svém twitterovém účtu.

Advokáti zřídili Koroporadnu

Unie rodinných advokátů začala po telefonu a e-mailu radit všem, jichž se současná vládní opatření dotkla natolik, že si s nimi nedovedou sami pomoci. „Dosud jsme zodpověděli více než 900 dotazů na předávání dětí, střídavou péči, styk s rodiči a prarodiči, zaměstnávání nebo pobyt doma bez přidělování práce. Otázky nemají jen právní, ale i vztahový a emocionální rozměr. Právo na většinu z nich neposkytuje jednoznačnou odpověď. A proto se ji snažíme nacházet společně s dalšími experty a ulehčovat tak lidem obtížnou životní situaci, na kterou se nikdo z nás nemohl předem připravit,“ přibližuje podstatu projektu prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová, která je zároveň jeho iniciátorkou.

Asi 50členný tým Koroporadny vytvořil seznam nejčastěji pokládaných otázek. Odpovědi na ně zveřejnil na svém webu.

Exekutorská komora svým členům doporučila, aby prozatím do konce března nevykonávali soupisy, zajišťování či přebírání movitých věcí ani vyklízení nemovitostí. Dražby by měli exekutoři konat raději jen online u počítače.

PRÁVNÍ A JUSTIČNÍ SLUŽBY BĚHEM PANDEMIE

Koroporadna

Advokáti a další odborníci z praxe poskytují zdarma právní poradenství.

koroporadna@uracr.cz

www.uracr.cz

■ Soudy

Přestože je vstup do soudních budov omezen, jednání se ruší a odročují na pozdější měsíce, lze soudům všechny písemnosti nadále doručovat datovou schránkou nebo e-mailem.

Česká advokátní komora

Dubnový termín advokátních zkoušek se nekoná. Zrušeny jsou i všechny odborné semináře a školení.

www.cak.cz

■ Notářská komora

Všichni notáři v Česku jsou dostupní a fungují. Vzhledem k aktuální situaci je ale vhodné kontaktovat je před návštěvou nejprve telefonicky.

www.nkcr.cz

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...