Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

ČSA prodají dálkové stroje, další si ale pořídí. Jen kvůli Exim Tours

Asie

  9:32
PRAHA - České aerolinie budou i příští rok na podzim provozovat dálkové letadlo na charterových linkách. Vyplývá to z dohody, kterou aerolinie uzavřely s cestovní kanceláří Exim Tours, což včera potvrdil ředitel kanceláře Jan Koláčný.

Letadlo ČSA foto: Lidové noviny

Aerolinie údajně přislíbily, že dálkový stroj seženou právě pro klienty Eximu. Mluvčí ČSA Hana Hejsková informaci nechtěla komentovat s tím, že firma detaily svých obchodních vztahů nezveřejňuje. Exim je jediná z velkých cestovních kanceláří v Česku, která většinově využívá služeb Českých aerolinií.

Těžištěm zimní zájezdové sezony jsou vzdálené destinace v Karibiku a v Asii; lákadlem jsou právě přímé lety bez mezipřistání. Problém může vyvstat příští rok, neboť ČSA se programově zbavují své dálkové flotily, poslední dva stroje Airbus A310 chtějí prodat v prvním pololetí. V této souvislosti aerolinie ruší například pravidelné lety do Spojených států.

Pro Exim jsou však lety bez mezipřistání podmínkou. "Bylo nám řečeno, že s tím ČSA počítají a že by tuhle podmínku splnily," uvedl Koláčný. Ačkoliv se jednání již uskutečňují, definitivní smlouva na zimu 2010/2011 by se měla uzavírat příští rok na jaře. V úvahu zřejmě připadá nějaký druh pronájmu, například letounu Boeing 767.
Osud dálkových charterů ČSA bude záviset také na výsledku privatizace. Jediným zájemcem je konsorcium Unimex – Travel Service. Travel Service je přitom charterovou jedničkou na českém trhu, od loňského roku provozuje právě zmíněný Boeing 767.
Jde o středně velký letoun s doletem až 12 200 km, který se vyrábí od roku 1981 do současnosti. V devadesátých letech byl nejpoužívanějším letadlem pro transatlantické lety.

Airbus A310, kterého se České aerolinie chtějí zbavit, je obdobným letounem od evropského výrobce. Obchodně ale nebyl zdaleka tak úspěšný a jeho výroba byla v roce 2007 ukončena.

Autoři: