Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Daimler, Volvo a další náklaďákoví obři tvrdě zaplatí za kartelové dohody

Evropa

  11:20
BRUSEL - Evropští výrobci nákladních aut v čele s německým Daimlerem dostanou od antimonopolního odboru Evropské komise nejvyšší pokutu za cenový kartel v historii EU. Napsal to britský list Financial Times.

Nákladní vozy Mercedes od společnosti Daimler. foto: Shutterstock

Komise by o pokutě mohla rozhodnout během příštích týdnů a podle listu by výše pokuty mohla překonat dosavadní rekord 1,4 miliardy eur (asi 38 miliard korun).

Plíživé zdražování benzinu před létem. Hranice 29 korun brzy padne

Komise vede vyšetřování nezákonných cenových dohod a dohod na odkladu instalací nových zařízení ke kontrole emisí už od konce 90. let a některé automobilky o vyšetřování uvědomila ke konci roku 2014. Kartel předních výrobců, mezi nimiž je Daimler, Volvo, Renault, DAF, Iveco, MAN a Scania, může podle pravidel EU dostat pokutu až do deseti procent celosvětových tržeb.

V roce 2012 komise uvalila dosud rekordní pokutu za kartel na trhu katodových trubic pro televizory. Předloni dostali pokutu 953 milionů eur dodavatelé kuličkových ložisek do automobilů.

Nizozemská společnost DAF si podle Financial Times odložila na možné náklady spojené s vyšetřováním 945 milionů dolarů. Daimler si připravil 672 milionů, Iveco 500 milionů a Volvo 444 milionů. MAN, který v případu figuruje jako informátor, by pokutu dostat neměl.

Autor: