Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dal tvář iPhonům i iPadům. Šéfdesignér Jonathan Ive po 27 letech odchází z Applu, založí si vlastní firmu

Ekonomika

  23:29
Washington - Hlavní designer iPhonů, tabletů iPad i všech dalších zařízení s jablečným logem Jonathan Ive letos opustí firmu Apple. Ve společnosti působil přes 27 let. Apple ve čtvrtek uvedl, že designér odchází proto, aby vytvořil nezávislou společnost LoveFrom. Apple se má řadit mezi její hlavní klienty, informuje agentura Reuters.

Šéf Applu Tim Cook (vlevo) a hlavní designér Applu Jonathan Ive u nového počítače Mac Pro. foto: Reuters

„Jony je jedinečná postava ve světě designu a jeho role v oživení společnosti Apple je výjimečná, od průkopnického iMacu v roce 1998 až po iPhone a bezprecedentní ambice společnosti Apple Park, kam v poslední době vkládal tolik energie a péče,“ řekl podle Reuters generální ředitel Tim Cook.

Čestný doktorát převzal také designér Applu Jonathan Ive
iPhone X od Applu

Ive, který je podepsán pod všemi současnými výrobky Applu, si vybral spoluzakladatel firmy Steve Jobs. Ive působil na pozici šéfa průmyslového designu Applu, patří mezi světovou špičku a v rámci společnosti měl velmi silnou pozici.

„Je to nejvýznamnější odchod někoho, kdo byl základní součástí příběhu a pracoval pod Jobsem,“ řekl Ben Bajarin, analytik Creative Strategies pro Reuters.

Má skříň jako struhadlo na sýry a může stát přes milion. Apple představil nový Mac Pro

Jonathan Ive uvedl pro Financial Times, že jeho nová designérská firma LoveFrom bude prozatím sídlit v Kalifornii. Kromě blíže nespecifikovaných „osobních vášní“ a projektů mimo Apple bude pracovat i na zařízeních Applu.

„Mám naprostou důvěru v mé designérské kolegy v Applu, kteří zůstávají mými nejbližšími přáteli a těším se, že budu s nimi pracovat ještě mnoho let,“ řekl podle Reuters Ive.

Odchod Apple neublíží

Nehal Chokshi, analytik Maxim Group,  pro Reuters řekl, že navzdory klíčové roli Jonathana Ivea v historii společnosti, jeho odchod Apple neublíží. 

Dvaapadesátiletý Jonathan Ive se narodil v Londýně,  V roce 2006 byl vyznamenán Řádem britského impéria a roku 2012 byl povýšen do hodnosti rytíře.

Autor: