Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dálniční tepna je zase o kus sjízdnější. D1 otvírá další opravený úsek

Ekonomika

  12:50
VELKÁ BÍTEŠ - Opravený úsek dálnice D1 mezi exity 168 Devět křížů a 162 Velká Bíteš směrem na Prahu se ve čtvrtek otevírá pro dopravu. Řidiči na něj můžou vjet nejpozději od jedné hodiny odpoledne.

Provizorní pruhy na modernizované dálnici D1. foto:  František Vlček, MAFRA

Opravený úsek je dlouhý 5,4 kilometru. Vozovka je na každé straně širší o 75 centimetrů, což znamená větší komfort pro řidiče. Cementobetonový povrch o tloušťce 28 centimetrů by podle stavbařů měl mít životnost až 30 let.

Harmonogram oprav celé dálnice D1 předpokládá, že celá rekonstrukce by měla být hotova v roce 2020. Maximální rozpočet je kolem 20 miliard korun.

Zákaz kamionů v Praze je jen nátlakové divadlo. Krnáčová a spol. hrají o okruh a peníze

„Očekáváme, že tuto horní hranici nevyčerpáme. Díky specifické situaci na trhu se nám zvláště v první třetině výběrových řízení na zhotovitele dařilo dosahovat podstatně nižších než očekávaných cen,“ řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Rýdl.

Během rekonstrukce byl postaven nový most, jeden opraven a dva odstraněny. Součástí prací na tomto úseku byla i oprava odpočívadla Devět křížů v obou směrech. Vozovku lemují kamenné zídky z takzvaných gabionů, které zamezí možnému přebíhání lidí. Na parkovištích jsou také dětská hřiště.

Kde se budou opravovat dálnice v roce 2017?
Aktuální stav a výhled modernizace dálnice D1.

Rekonstrukce začala v dubnu 2016, trvala 15 měsíců. Cena podle smlouvy je 685 milionů korun bez DPH. Zhotovitelem byla Společnost pro modernizace D1, úsek 22 (Alpine Bau CZ a. s, OHL ŽS, a. s., EUROVIA CS, a. s.).

Jde o už sedmý zmodernizovaný úsek D1. Další dva úseky nyní ŘSD soutěží, a pokud se podaří dokončit všechny formality, měly by být práce zahájeny koncem tohoto roku.

Tento rekonstruovaný úsek nebyl podle Rýdla technologicky nijak náročný. Problém nastal, když během prací do čerstvého betonu vjel nepozorný řidič a zničil 700 metrů povrchu. „Nijak to však neohrozilo harmonogram stavby,“ dodal mluvčí. Škodu uhradily pojišťovny.

D1 V OPRAVĚ:

  • Celá oprava dálnice D1 mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru je rozdělena do 21 úseků, které se opravují postupně.
  • Rekonstrukci už má za sebou sedm z nich. Do konce roku by měly být předány do provozu další dva, a to mezi exity 49 Psáře a 56 Soutice a mezi exity 134 Měřín a 141 Velké Meziříčí.
  • Letos na konci stavební sezony by řidiči měli mít k dispozici více než 62 kilometrů opravené dálnice D1. V tomto roce by měla začít rekonstrukce dvou úseků u Mirošovic a u Humpolce.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!