Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Další oběť krize. Stavaři strádají, na dně je český obr

Ekonomika

  13:00
PRAHA - Firma Ross Holding, jedna z velkých stavebních firem v Česku, přiznala úpadek. Společnost, která stavěla i v Asii či zámoří a ještě v roce 2011 utržila víc než miliardu korun, je tak jednou z nejviditelnějších obětí krize českého stavebnictví.

Stavební firma (ilustrační). foto: MAFRA - František Vlček

Zástupci firmy Ross Holding přiznali na pátečním jednání na Krajském soudu v Hradci Králové, že jsou v úpadku a už nebudou bránit insolvenčnímu řízení zahájenému na druhý pokus v srpnu letošního roku. „Soud vydá usnesení o zjištění úpadku,“ uvedl v pátečním zápisu z jednání soudce Pavel Voseček.

Úpadek společnosti Ross Holding přitom potvrzuje další špatný rok pro stavební společnosti. Jen letos tak ve stavebnictví skončilo podle Českého statistického úřadu skoro 8400 živnostníků a firem. V oboru tak pracuje nejméně lidí za posledních pět let. „Stavebnictví dále pokračuje v poklesu, základní důvody, kterými jsou slabá poptávka a nadbytek kapacit nabízených na trhu, zůstávají zatím nevyřešeny,“ říká Pavel Kliment z poradenské společnosti KPMG, která se spolupodílí na analýze českého a slovenského stavebnictví.

Pátý rok krize

Propad českého stavebnictví už přitom trvá pátý rok a stavaři za tu dobu přišli o zakázky v objemu převyšujícím430 miliard korun. Letošní tržby stavebních firem se mají snížit o šest procent, padat mají i příští rok. A zhruba pětina stavebních firem může ještě zkrachovat. „Stavebnictví se propadá již pátý rok a rozhodně nedojde k obratu k lepšímu. Neočekávám ho ani v příštím roce,“míní prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. K obratu by podle něj mohlo dojít až v roce 2015.

Zatím největším krachem v českém stavebnictví byl úpadek firmy Eiffage Construction, bývalého Tchasu. Společnost loni poslala sama sebe do insolvence, neměla zakázky. Podle MF DNES má vážné problémy také velká stavební firma VOKD.

Firma Ross Holding se do problémů dostala na začátku srpna, kdy se na soud s návrhem na prohlášení úpadku firmy obrátil jeden z dodavatelů lešení. Ross Holding dluh zaplatil a insolvenční řízení bylo zastaveno. Ještě v srpnu se ale na soud obrátili další věřitelé s tím, že jim stavební firma dluží miliony korun.

Ross Holding, který má pobočky a zastoupení na Slovensku a také v Rusku nebo Kazachstánu, problémy přiznal. Vyhlášení úpadku ale firma odmítla s tím, že vymáhá dluhy za odvedenou práci, a může tak své závazky postupně platit. „Firma se kvůli horší výnosnosti zakázek a hlavně kvůli tomu, že část zákazníků jí nezaplatila, dostala do těžké finanční situace. Někteří věřitelé se proto obrátili na soud s návrhem na vyhlášení insolvenčního řízení,“ uvedla v září Zdena Stryková, manažerka komunikace Ross Holding. Včera už nechtěla jednání soudu komentovat.

Věřitelů postupně přibývalo, v insolvenčním rejstříku je nyní 136 přihlášek. Největším věřitelem je PPF banka s pohledávkou 261 milionů korun.

Vybrané zakázky:

 • Ross Holding se podílel na rekonstrukci českých konzulátů v Mexiku, Moskvě, Pchjongjangu, Kábulu nebo Pekingu.
 • Účastnil se stavby hotelu Kempinski v Batumi nebo továrny na OSB desky v Kalevale.
 • Stavěl pavilon nemocnice v Karlových Varech.
 • Dostal zakázku za 100 milionů na elektroinstalaci v továrně Lego v Kladně.
 • V insolvenčním rejstříku je nyní přihlášeno 136 věřitelů společnosti. Zdaleka největším je PPF banka, která se hlásí o pohledávky za 261 milionů korun.

Firmu nezachránilo ani to, že se na začátku října spojila s novým partnerem, společností Kampa Residences. Soud na základě jednání věřitelů vyslal do Ross Holdingu předběžného správce, kterým se stala společnost Česká insolvenční a jmenoval také prozatímní věřitelský výbor. Podle posledních informací chce vedení Ross Holdingu usilovat o záchranu a reorganizaci firmy, plán ale správce označil za nedostatečný. O tom, zda firma skončí v konkurzu, nebo dostane možnost reorganizace, bude nyní rozhodovat soud.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!