Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Delta zahájí lety Praha - New York, na zimu zruší spoj do Atlanty

Ekonomika

  20:18
PRAHA - Americká společnost Delta Air Lines vypraví v pátek svůj první přímý let z Prahy do New Yorku. Spojení bude zajišťovat třikrát týdně. Zároveň dnes firma oznámila, že na následující zimu pozastaví provozování linky Praha - Atlanta.

Letadlo Delta Airlines foto: Reprofoto

Spoj do New Yorku bude zajišťovat letoun Boeing 767 s 216 sedadly v ekonomické třídě a 36 sedadly v business třídě. Linka bude odlétat z Prahy každou středu, pátek a neděli v 9:30, v New Yorku přistane ve 12:30 místního času.

Novou linku do zámoří uvítal ředitel pražského letiště pro letecký obchod Jiří Pos. Letiště se dlouhodobě snaží o získání dálkových linek, celkem jich má nyní pět. "Neklesá naše ambice vybudovat z Prahy vstupní bránu do střední a východní Evropy," uvedl.

Do New Yorku nyní létají přímo z Prahy pouze České aerolinie, partner Delty v alianci SkyTeam. Na lince obě firmy sdílejí svůj kód, v letových řádech mají takzvané společné lety. Aerolinie si například na svých webech vzájemně prodávají letenky.

Viceprezident ČSA pro marketing Petr Pištělák připustil, že Delta by mohla odlákat část cestujících českého dopravce. "Ta linka možná mírně odebere cestující z našeho každodenního letu, ale efekt na naší síti v Evropě to mnohonásobně převýší," uvedl Pištělák.

ČSA očekávají, že newyorská linka Delty přiveze do Evropy i cestující, kteří následně využijí navazující lety ČSA do evropských měst.

Podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky není možné v tomto případě jednoznačně mluvit o konkurenci. Obě firmy se prý budou snažit vzájemně doplňovat, nedá se údajně čekat ani zásadní snížení cen letenek.

Podle nahlédnutí do prodejních systémů jsou ale letenky Delty levnější.

Další osud linky ČSA do New Yorku je nejistý. Firma nyní sestavuje zimní letový řád a vzhledem ke krizi a prudkému poklesu poptávky po létání chystá omezení některých linek. "Jestli se to ale bude týkat linky do New Yorku nejsem schopen říci. Díváme se na všechny linky," uvedl Pištělák. Loňská průměrná obsazenost letadla do New Yorku byla 75 procent.

Praha na podzim přijde po více než dvou letech o přímé spojení na největší světové letiště v americké Atlantě. Poslední letadlo Delty odstartuje z Prahy 26. září. Důvodem je očekávaná nižší poptávka v zimě, lety budou obnoveny na letní sezonu 2010.

Společnost doporučuje cestujícím využití alternativního spoje přes New York, kde se frekvence letů Delty zvýší od října na čtyři týdně. Jak dnes uvedl viceprezident Delty Frank Jahangir, New York je pro cestující z ČR výhodnější přestupní bod než Atlanta. Jahangir předpokládá, že cestující z Prahy využijí především navazující lety Delty do Las Vegas, Bostonu, Washingtonu nebo San Franciska.

Ceny letenek na trase Praha - New York

odlet z Prahy 19. 6. - návrat 25. 6.

ČSA - 17.706,- Kč

Delta Airlines - 11.666,- Kč

Lufthansa 20.152,- Kč

odlet z Prahy 9. 10.* - návrat 29. 10.

ČSA - 11.652,- Kč

Delta Airlines - 11.016,- Kč

Lufthansa - 16.278,- Kč

* u ČSA o dva dny později.

Autor: