Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dětské domovy navštívily Lidovky.cz

Média

  18:20
PRAHA - Dvě stě třicet dětí z dětských domovů přijelo v sobotu do Prahy na festival Out of home, který se letos zaměřil na téma "Už víš, čím budeš?" Děti z šesti zařízení navštívily také redakci serveru Lidovky.cz, kde se seznámily se zaměstnáním novináře.

Děti z dětského domova v Písku navštívily redakci Lidových novin foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Když opouští student střední školu, málokdy ví, čím by chtěl jednou opravdu být. Děti z dětských domovů mají své rozhodování těžší, protože je na jejich cestě nemohou vést rodiče, kteří by jim pomohli nalézt správný směr a případně je podpořili v dalším rozvoji.

Organizátoři festivalu Out of home se proto rozhodli, že letošní zážitková hra bude zaměřena na téma budoucího zaměstnání.

"Loni se festival zaměřil na téma volného času, letos jsme chtěli dětem přiblížit různé profese, aby se poté, co opustí školu, mohly snáze rozhodnout, kde by je to nejvíc bavilo," říká organizátorka Tereza Dundáčková.

V rámci zážitkové hry navštívily děti také redakci Lidových novin. "Když nás oslovili organizátoři festivalu, ani minutu jsme neváhali a připojili se," vysvětluje vedoucí serveru Lidovky.cz Kamila Klausová.

Lidové noviny hostily děti z dětského domova v České Kamenici

Editoři zpravodajského serveru představili dětem svět internetové žurnalistiky a odpovídali na zvídavé dotazy. Nakonec mohly děti spolupracovat na článcích o jednotlivých dětských domech a sestavily anketu na téma Jak si představuješ svoji budoucnost?

Kamila Klausová myšlenku festivalu oceňuje: "Děti během jednoho náročného dne poznaly spoustu zajímavých míst, kam se běžně nedostanou, a je to pro ně každopádně přínos."

Děti z celé republiky navštívily také policejní stanici, pojišťovnu, restauraci, fitness středisko, hasičskou stanici, redakci rádia, divadlo, módní salon, ordinaci zubního hygienika nebo kancelář počítačového experta. Žáci základních a středních škol si zkusili práci tlumočníka nebo absolvovali výcvik se psy.

Děti z dětských domovů odpovídaly na otázku o své budoucnosti

"Hlavním cílem letošní hry je, aby děti poznaly profese, které by je mohly bavit a jsou pro každého při troše snahy dosažitelné," vysvětluje Klára Chábová z organizačního týmu.

Koncepce hry je postavena tak, aby děti poznaly nejen profese, které se vykonávají na hlavní pracovní poměr, ale uvidí také živnostníky a dozví se, jaké mají možnosti nabízejí brigády.

ODPOVĚDI DĚTÍ Z JEDNOTLIVÝCH DOMOVŮ

Každý tým byl ohodnocen za splněné úkoly a večer se v klubu GOX na Smíchově konalo slavnostní vyhlášení vítězů. Letos zahrály kapely 4signs a Navigators. Koncerty byly přístupné i veřejnosti a výtěžek ze vstupného bude letos věnován na projekt Život nanečisto.

Děti z dětských domovů odpovídaly na otázku o své budoucnosti

"Život nanečisto jsme podporovali již během prvního ročníku a rádi se k němu vracíme. Jedná se o souhrn velmi užitečných aktivit, kdy se děti připravují na reálný život," říká Klára Chábová.

Cílem festivalu je nejen naplnit užitečně volný čas dětí a něco je v rámci krátkého času naučit, ale v kampani podpořit neziskovou organizaci, která se věnuje podobné problematice.

DĚTSKÉ DOMOVY V ČESKU

Česká republika patří mezi země s nejvyšším počtem dětí, které žijí mimo svůj původní a přirozený domov, jak vyplývá z údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání.

Počet takových dětí navíc neustále roste. Již téměř 8 000 dětí vyrůstá v domácích dětských domovech či výchovných a diagnostických ústavech.

Alarmující je dále rovněž skutečnost, že kojenecké ústavy a dětské domovy pro děti do tří let přijaly vloni i předloni vždy okolo 2000 nových dětí. Nejčastějším důvodem umístění v ústavu podle statistik byly důvody sociální.

Autor:

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...