Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Němečtí strojvedoucí vstoupili do stávky, problémy potrvají až do víkendu

Zaměstnanci železnic protestují před hlavním nádražím v Kolíně nad Rýnem během celonárodní stávky, kterou svolal německý odborový svaz Verdi kvůli sporu o mzdy. (21. dubna 2023) foto: Reuters

V Německu ve čtvrtek večer začala stávka strojvedoucích, která skončí v pátek ve 22:00. Mluvčí železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) Achim Stauss na tiskové konferenci oznámil, že firma během stávky vypraví zhruba pětinu dálkových spojů. Ochromeny budou mimo jiné některé spoje s Českem. Protest vyhlásily Odbory německých strojvedoucích (GDL), které tak chtějí dráhy přinutit ke zvýšení mezd.
  19:39aktualizováno  22:19

Stávku v 18:00 zahájili strojvedoucí nákladních vlaků. Ve 22:00 se pak připojili i strojvedoucí Deutsche Bahn z osobní dopravy.

Nákladní doprava se přitom ještě plně nevzpamatovala z problémů v Bavorsku, kde sněžení už v předchozích dnech zastavilo stovky vlaků. Dráhy předem uvedly, že opětovné rozjetí nákladních vlaků potrvá minimálně přes víkend.

V Bavorsku sníh v uplynulých dnech ochromil také osobní železniční dopravu, která se s následky stále ještě potýká. I z tohoto důvodu se musí tamní cestující podle Stausse připravit na to, že podle nouzového jízdního řádu vyjede oproti ostatním regionům výrazně méně vlaků. „V Mnichově se nám 20 procent dálkových vlaků vypravit nepodaří,“ poznamenal.

Připravují náhradní autobusovou dopravu

Ve značně omezeném režimu budou během stávky jezdit i regionální vlaky. Stauss k tomu řekl, že rozsáhlé výluky i kvůli následkům přívalů sněhu budou především v Bavorsku. Dráhy podobně jako za listopadové stávky připravují náhradní autobusovou dopravu, která ale bude fungovat rovněž omezeně.

Osobní železniční doprava se sice zastavila ve 22:00, dráhy ale informovaly také o spojích, které kvůli nadcházející stávce musely odřeknout už odpoledne a večer. Na problémy a možné výluky se musí cestující připravit i po pátečním obnovení provozu, potíže mohou přetrvat až do soboty.

Na hlavním nádraží v Berlíně se od rána tvořily u informačních přepážek a v zákaznickém středisku dlouhé fronty, ve kterých čekali především cizinci. Ta stávka zaskočila a narušila jim jejich cestovní plány. Německé dráhy u všech jízdenek na čtvrtek a pátek zrušily provázanost s konkrétními spoji. Jízdenku mohou lidé využít také v nadcházejících dnech a rovněž mohou jet do cílové stanice jinou trasou, než na kterou si lístek zakoupili.

Do Německa necestovat vlakem

České dráhy (ČD) doporučily v době stávky do Německa necestovat vlakem. Spoje EuroCity pojedou jen v úseku Praha-Drážďany, případně Praha-Děčín a zpět. V regionální dopravě nepojedou spěšné vlaky Cheb-Norimberk.

S menšími omezeními bylo třeba počítat u některých spojů už dnes odpoledne ve směru do Německa a totéž platí pro sobotu ráno pro směr z Německa. Dráhy už na dnešek odřekly také většinu trasy nočního vlaku z Prahy do Curychu, spoj skončí v Děčíně.

Německý Goetheho institut v Praze, který propaguje německou kulturu a jazyk, využil stávky k rozšíření slovní zásoby. Na síti X zveřejnil několik frází, které Němci používají k vyjádření rozčarování. „Cestujícím přejeme pevné nervy a svištíme výrazy pro nevěřícný údiv,“ napsal institut.

Nynější stávka bude podle prohlášení GDL v letošním roce poslední, přes Vánoce a v prvním lednovém týdnu strojvedoucí stávkovat nechtějí. Šéf odborů Claus Weselsky ale předem varoval, že další stávky v novém roce budou výrazně delší a intenzivnější.

Spolkový ministr dopravy Volker Wissing dnes obě strany sporu vyzval, aby co nejrychleji nalezly řešení. „Úkolem spolkové vlády není spor urovnat, ale jedno je jasné. Lidé jsou na dopravě závislí,“ řekl Wissing s tím, že může jen apelovat na rychlý kompromis.

Odbory požadují zvýšení mezd o 555 eur (13 600 Kč) měsíčně, vyplacení jednorázové protiinflační prémie 3 000 eur (73 400 Kč) a zkrácení pracovní doby z 38 na 35 hodin týdně. Dráhy takové požadavky odmítají, protože by to podle nich zvýšilo náklady na personál o 50 procent. Jako kompromis navrhují zvýšení mezd o 11 procent a jednorázový bonus 2 850 eur (69 700 Kč).

Autoři: ,