Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Na severu Německa se zastavily vlaky. Závadu podle železničářů způsobila sabotáž na kabelech

"Zůstaňte ve vlaku" je napsáno na tabulích na hlavním nádraží v Hamburku. (8. října 2022) foto: AP

Německé železniční společnosti Deutsche Bahn se podařilo po několika hodinách odstranit technickou závadu, která si v sobotu ráno na severu země vynutila úplné zastavení provozu dálkových a regionálních vlaků. „Závadu způsobila pravděpodobně sabotáž na kabelech,“ řekl mluvčí železniční společnosti Deutsche Bahn.
  13:10aktualizováno  14:50

Podle společnosti Deutsche Bahn selhal digitální vlakový radiový systém. Opravit se ho podařilo po více než dvou hodinách, společnost však varovala, že je nutné nadále počítat s určitým narušením provozu, tedy zpožděními či zrušením některých spojů, napsala agentura DPA.

Závada nejprve zastavila všechny vlaky ICE (InterCity-Express), InterCity (IC) a EuroCity (EC) v oblasti. Později společnost oznámila, že ve spolkových zemích Hamburk, Šlesvicko-Holštýnsko, Dolní Sasko a Brémy nejezdí dálkové ani regionální vlaky. Nejezdily tak ani spoje mezi Berlínem a Kolínem nad Rýnem či Berlínem a Amsterodamem. Vlaky z Dánska nepřekračovaly hranice Německa.

Bezpečnostní zdroj agentuře Reuters řekl, že v tuto chvíli nelze zatím nic říct, protože vyšetřování incidentu teprve začalo. Existuje řada možných důvodů, od prosté krádeže kabelu až po cílený útok. Časopis Der Spiegel s odvoláním na zdroje z bezpečnostních služeb uvedl, že na dvou místech byly přestřiženy kabely komunikační sítě DB.

Narušení okamžitě vyvolalo poplach, protože NATO a Evropská unie minulý měsíc zdůraznily potřebu chránit kritickou infrastrukturu; reagovaly tak na závadu na plynovodech Nord Stream, kterou označily také za sabotáž.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!