Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Disney kupuje většinu 21st Century Fox. K Hvězdným válkám získá Simpsonovi či Avatara

Média

  13:28
LOS ANGELES - Americký zábavní gigant Walt Disney koupí většinu aktivit společnosti 21st Century Fox za 52,4 miliardy dolarů (asi 1,14 bilionu korun, což se zhruba rovná státnímu rozpočtu Česka). Disney tak získá filmová a televizní studia, kabelové stanice a zahraniční televizní stanice z impéria mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Pokud bude dohoda schválena, Disney upevní svou pozici největší mediální společnosti na světě.

Filmové logo firmy Disney foto: Disney

Podle dohody 21st Century Fox před akvizicí oddělí do samostatné firmy zpravodajské sítě a stanice Fox Broadcasting, Fox News Channel, Fox Business Network, FS1, FS2 a Big Ten Network, které nebudou součástí dohody, uvedla agentura AP. Disney převezme také dluh společnosti 13,7 miliardy dolarů.

Součástí dohody je také koupě 39procentního podílu v evropském satelitním operátorovi Sky.

Podle listu Financial Times bude mít spojení, pokud bude schváleno, dalekosáhlé důsledky pro globální mediální prostředí. Dohoda přichází v době, kdy se Disney snaží vyrovnat s konkurencí technologických firem v zábavním průmyslu.

Šéf Walt Disney Robert Iger (vlevo) a mediální magnát Rupert Murdoch

Ten prochází velkými změnami. Spotřebitelé se stále více obracejí na internet, kde expandují se svou nabídkou videoslužeb technologické firmy.

Studio Disney letos oznámilo, že plánuje rozjet vlastní službu se streamováním videa v roce 2019. Na ní pak zamíří široká produkce této značky včetně ságy Hvězdné války. A firma navíc plánuje pro platformu natáčet nové seriály.

Nákupem 21st Century získá Disney další zajímavá práva. Studio stojí například za sci-fi hitem Avatar, komiksovými X-Meny, seriálem Simpsonovi či za značkou National Geographic.

Šéf Disney Robert Iger se zároveň zavázal pokračovat ve funkci až do roku 2021, aby na spojení firem dohlédl.

Dohoda se uskuteční formou výměny akcií. Akcionáři Fox obdrží za každou svou akcií 0,2745 akcie Disney.

Velké mediální spojení

21st Century Fox

  • je jednou z největších mediálních firem.
  • vznikla v roce 2013 rozdělením konglomerátu News Corporation, kterou založil mediální magnát Rupert Murdoch, na vydavatelskou společnost stejného jména a zábavní společnost 21st Century Fox, zahrnující televizi Fox, filmová studia 20th Century Fox a řadu kabelových televizí.
  • společnost ovládá Murdochova rodina.
  • tržby společnosti loni činily 28 miliard dolarů, čistý zisk 3,2 miliardy. Společnost zaměstnává 22 tisíc lidí.

Walt Disney

  • Walt Disney si v létě 1923 s bratrem Royem najal místnosti v jednopatrové kancelářské budově a 16. října 1923 si sourozenci oficiálně zaregistrovali společnost The Disney Bros. Cartoon Studio. Nedlouho poté odešly do kin první úspěšné filmy s Alenkou v říší divů, která kombinovala animaci s živou holčičkou.
  • patří pod něj i televize ABC, sportovní kanál ESPN, filmová studia Pixar (Příběh hraček, Hledá se Nemo nebo Auta), Marvel (řada superhrdinů), Walt Disney Pictures, Lucasfilm (Hvězdné války) a zábavní parky. Společnost též prodává hračky a nabízí také okružní plavby lodí.
  • čistý zisk společnosti Disney klesl za fiskální rok 2017 o čtyři procenta na 8,98 miliardy dolarů (197 miliard korun). Růst tržeb zaznamenala pouze divize zábavních parků a odpočinkových středisek. Celoroční tržby se pak snížily o jedno procento na 55,14 miliardy dolarů (1,2 bilionu korun). Společnost k loňském roku zaměstnávala 195 tisíc lidí.
Autoři: ,

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...