Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do Česka se vrací inflace. Dražší jsou dovolené, jídlo i alkohol

Ekonomika

  11:02
PRAHA - Ceny zboží a služeb rostly v červenci nejvíc od začátku roku. Lidé zaplatili víc peněz za jídlo, alkohol nebo cigarety. Nejvýrazněji ale vystoupaly ceny dovolených. Inflace činila v červenci 0,5 procenta, což je ale pořád hluboce pod hodnotou, kterou chce dosáhnout ČNB.
Jak úročit své úspory?

Jak úročit své úspory? foto: Shutterstock

Za jogurty zaplatili Češi v červenci o 14 procent víc než loni. Jde o nejvyšší zdražení mezi potravinami. Zdražení se dotklo ale téměř všech oblastí. V průměru ceny zboží i služeb vyrostly ve srovnání s loňskem o půl procenta.

Česko se vrátilo k inflaci. Třeba v červnu měl tento ukazatel ještě nulovou hodnotu.

Cestu ke zdražení se rozhodli uměle podpořit zástupci České národní banky loni v listopadu, když začali měnovými intervencemi oslabovat korunu. Jejich cílem je dvouprocentní inflace.

ČTĚTE TAKÉ:

K jeho splnění ale mají české ceny ještě daleko. Zdražení však v českých obchodech vidět bylo. Ve srovnání s loňským červencem bylo dražší třeba vepřové maso (o 4,8 procenta) nebo vejce (o 10,5 procenta).

Připlatit si museli také kuřáci, za tabákové výrobky zaplatili o 4 procenta víc. Stejně tak i lidé, kteří si koupili pivo, víno nebo tvrdý alkohol – ceny alkoholu meziročně vystoupaly o 2,5 procenta.

„Přes výrazné oživení růstu ekonomiky a pozitivní vývoj na trhu práce zůstává inflace velmi nízká. Nicméně červencem počínaje by se měla začít vzdalovat nule a zvolna stoupat. Červencová hodnota dokonce mírně překonala odhad ČNB,“ komentuje červencovou inflaci ekonom David Marek ze společnosti Deloitte.

Připomíná také, že nejvýrazněji zdražily ceny dovolených a s nimi spojené služby. Nabídky cestovních kanceláří tak byly – ve srovnání s letošním červnem – vyšší bezmála o třináct procent.

Podrobné informace o červencové inflaci najdete ve zprávě Českého statistického úřadu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!