Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Útoky v Rudém moři mohou zvýšit ceny v EU a zpomalit ekonomiku, varuje Brusel

Dánská lodní společnost Maersk oznámila, že pozastavuje všechny cesty přes Rudé moře po sérii útoků na plavidla z území Jemenu, které je pod kontrolou šíitských povstalců. (2. prosince 2023) foto: Profimedia.cz

Evropská unie čelí hrozbě vzestupu spotřebitelských cen a zpomalení hospodářského růstu v důsledků narušení dopravy v Rudém moři, prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Dopravu narušily útoky jemenských povstalců na plavidla.
  19:58

„Zatím nenastal viditelný dopad na ceny energie a obecněji na ceny zboží. Již ale vidíme dopad na ceny dopravy, které se zvyšují. Určitě je to rizikový faktor,“ uvedl Valdis Dombrovskis po zasedání ministrů obchodu členských zemí EU.

Evropská komise možná bude muset zohlednit hospodářské důsledky narušení dopravy v Rudém moři při únorové aktualizaci svých ekonomických prognóz.

Podle agentury Reuters by dlouhodobější narušení dopravy v Rudém moři mohlo přimět centrální banky v EU k odkladu snižování úrokových sazeb.

Doprava v důsledku útoků během jednoho měsíce klesla o 22 procent a její pokles se bude zrychlovat, protože dopravci se začali Rudému moři vyhýbat a posílají své lodě delší trasou kolem Afriky.

Evropská komise situaci velmi pozorně sleduje. Dombrovskis upozornil, že dopad problémů v Rudém moři na spotřebitelské ceny a hospodářský růst v EU bude závist na délce této krize. „Proto je zapotřebí rychlá akce,“ dodal.

Americké a britské síly v pondělí večer podnikly další útoky na stanoviště jemenských povstalců. Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že Londýn bude jednat s partnery o rozšíření operace a v dohledné době ohlásí sankce proti Húsíům.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...