Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dopravci nespokojení s mýtným na Slovensku zahájili protesty

Ekonomika

  8:30
BRATISLAVA - Nákladní dopravci nespokojení s elektronickým mýtným na Slovensku dnes ráno zahájili částečnou blokádu silnic u Bánské Bystrice a Ružomberku.

Autodopravci blokovali 11. ledna silnici I/50 mezi Trenčínem a napojením na dálnici D1 na protest proti novému systému elektronického výběru mýta. V řadě tam stálo na 90 kamionů a dalších aut. foto: ČTK

U Ružomberku částečně zablokovalo silnici do Liptovského Mikuláše asi 30 vozidel. "Pouští se osobní auta, autobusy," řekl koordinátor akce v Žilině, který nechtěl být jmenován. Policie podle něj řidičům vyhrožuje.

"Berou řidičské průkazy, dávají nesmyslné pokuty 50 eur (asi 1300 Kč) za to, že auta vrčí na silnicích," dodal.

U Bánské Bystrice vozidla podle tamního koordinátora Slavomíra Lampera zdržují provoz u vjezdu do města na silnici z Brezna.

Dopravci požadují snížení počtu zpoplatněných silnic první třídy. Proti systému elektronického výběru mýtného protestovali už na začátku ledna.

Vládu tak přiměli k různým ústupkům, včetně snížení daně na naftu. Mýtné na Slovensku platí od začátku roku autobusy a nákladní automobily s hmotností nad 3,5 tuny.

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...