Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dráhy opravily poslední starý pantograf do retro podoby z 60. let

Ekonomika

  13:49
PRAHA - Jedna z nejstarších dosud sloužících ikon české železnice, elektrický pantograf z 60. let minulého století, míří nenávratně na smetiště železničních dějin. Tento týden skončila u poslední soupravy pravidelná velká oprava, další už se dělat nebudou.

Poslednímu opravenému vlaku řady 451 vrátili dělníci vzhled z první poloviny 60. let foto: ČTK

Sdělili to mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský a opravárenské společnosti Pars nova Jana Kaněvová.

Čtěte více:

Poslednímu opravenému vlaku řady 451 vrátili dělníci vzhled z první poloviny 60. let, aby mohl být po skončení letité služby předán do muzea. Desítky dalších souprav - dráhy jich celkem mají 40 - skončí na šrotišti.

Špičkové stroje

Panťáky" byly nasazeny počátkem 60. let a ve své době znamenaly podle odborníků špičku mezi vozidly pro příměstskou dopravu. Výjimečný byl luxusní interiér, například polstrovaná sedadla, široké dveře, velká okna a toalety. Vlaky mají značný výkon, takže kdysi předčily konkurenci také v rychlosti rozjezdů, což bylo výhodou v okolí velkých měst.

Pantografy, kterým se dostalo řady přezdívek jako panťák, emilka nebo žabotlam, budou vytlačeny do dvou let novými elektrickými vlaky City Elefant, zvanými pro hliníkovou karoserii ešusy.

"Ve středu jsme Českým drahám předali opravenou jednotku, která se pyšní stejným barevným kabátem, jaký měla v roce 1964 při jejím představení na Strojírenském veletrhu v Brně. Zaměstnanci se s vlakem loučili s nostalgií," uvedla Kaněvová. Muzeální budoucnost čeká ještě druhý vlak, který naopak jezdí v současných barvách ČD.

Poslednímu opravenému vlaku řady 451 vrátili dělníci vzhled z první poloviny 60. let

Pantografy s nadčasovým designem dožívají především na trati Praha - Benešov. Dráhy je nasazují hlavně ve špičkách pracovního dne, o víkendech už na kolejích k vidění nejsou. Ačkoliv má dopravce čtyři desítky těchto strojů, turnusová potřeba je 22 vlaků, od nového jízdního řádu se sníží na 18.

Nejstarší nasazované soupravy

Po téměř 50 letech provozu patří dnes k nejstarším pravidelně nasazovaným strojům na železnici v českých zemích. Předčí je snad pouze dokonalá železniční babička, kterou dráhy udržují v chodu ve Slezsku. Lokomotiva řady 705, která zajišťuje spojení na úzkorozchodné dráze mezi Třemešnou ve Slezsku a Osoblahou, vyjela z továrny už v polovině 50. let. Stejný stroj mají i Jindřichohradecké místní dráhy.

Autoři: ,