Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Důležité je propojovat data, jsou základem pro Smart Cities, zaznělo na konferenci Mafry

Setkání s osobnostmi z byznysu a politického prostředí zaměřené na Olomoucký kraj, klíčová města a možnosti zlepšení života a prostředí v regionu. Miroslav Žbánek, primátor statutárního města Olomouce. foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Olomouc - Snazší doprava po Olomouci, rychlejší pomoc pacientům od záchranářů či v nemocnicích a nápady, jak ušetřit energii. Tím se ve čtvrtek zabývali účastníci konference Lepší místo pro život, kterou v Olomouci uspořádala společnost MAFRA.
  18:00

Lepšímu životu je třeba jít naproti. Mafra pořádala konferenci o úrovni měst a obcí

Lékem pro Olomouc zaplavenou auty jsou moderní technologie ve stylu takzvaných chytrých měst - Smart Cities a především propojování a sdílení dat o volných parkovacích místech, kolonách či uzavírkách, která bude mít každý člověk ve svém telefonu.

Také to je jeden z výstupů čtvrteční olomoucké konference společnosti MAFRA nazvané Lepší místo pro život.

Setkání s osobnostmi z byznysu a politického prostředí zaměrené na Olomoucký...
Setkání s osobnostmi z byznysu a politického prostředí zaměřené na Olomoucký...

Jedním z pilířů Olomouce coby budoucího Smart City je nová dopravní ústředna za zhruba 30 milionů korun. V ostrém provozu funguje od letošního jara, jejím hlavním úkolem je koordinovat provoz ve městě a řídit hlavní olomoucké křižovatky podle aktuální situace.

„Ústředna má neuvěřitelné množství funkcí. Umíme díky ní například sledovat pohyb autobusů či monitorovat křižovatky, víme, kde jsou hlídky městské policie. Nyní se snažíme tyto věci propojovat, aby nám tak kamerové systémy z křižovatek komunikovaly s kamerami policie, do budoucna možná i s dalšími podobnými systémy,“ uvedl na konferenci olomoucký primátor Miroslav Žbánek.

Zákon může zdražit pojistné. ‚Zdanění technických rezerv je absurdní,‘ tvrdí Česká pojišťovna

Zdůraznil, že sesbírané informace je třeba předat dál, rozšířit je skrz mobilní aplikaci Chytrá Olomouc mezi lidi. Už dnes je informuje například o nehodách, kolonách, volných místech na velkých parkovištích či uzavírkách.

Primátor: Na řadě míst není nedostatek míst, ale moc aut

„Nic z toho ale nebude fungovat, pokud si člověk tuto aplikaci stáhne a naštve se při první uzavírce či objížďce, která v ní nebude vyznačena,“ upozornil primátor.

Dodal, že radnice připravuje velký projekt ohledně stále vzácnějšího místa na parkování. „Je třeba si přiznat, že na mnoha místech nemáme nedostatek parkovacích míst, ale strašně moc aut. A s tím se v dané chvíli nedá nic dělat. Nová místa tady už nevytvoříme, a tak máme jedinou cestu - snížit počet aut. Bavme se o tom, zda bude do budoucna cestou sdílená doprava či udržitelná mobilita, kdy dáme občanům kromě kvalitní a levné hromadné dopravy i jiné nástroje, jak se přesouvat. Toto všechno potřebujeme propojit s parkovací politikou města a také s jeho dalšími plány a strategiemi,“ doplnil Žbánek.

Setkání s osobnostmi z byznysu a politického prostředí zaměřené na Olomoucký kraj, klíčová města a možnosti zlepšení života a prostředí v regionu. David Martinek, Manažer řízení segmentu veřejná správa, ČEZ ESCO, a.s.

Setkání s osobnostmi z byznysu a politického prostředí zaměřené na Olomoucký kraj, klíčová města a možnosti zlepšení života a prostředí v regionu. Miroslav Žbánek, primátor statutárního města Olomouce, Marie Marsová, předsedkyně představenstva Středomoravské nemocniční a.s., skupina AGEL.

Důležitost propojení dat vyzdvihla také expertka na Smart Cities a datovou analytiku Petra Konečná ze společnosti Deloitte. Data jsou podle ní základem, na níž současný celoevropský trend chytrých měst například právě v oblasti dopravy stojí. „To, co je přímo v Olomouci problém, je dopravní infrastruktura. Mohlo by jí pomoci efektivní propojení jednotlivých informačních zdrojů,“ podotkla Konečná.

Význam sdílení informací potvrdila i Marie Marsová, předsedkyně představenstva společnosti Středomoravská nemocniční ze skupiny AGEL. V Olomouckém kraji mimo jiné provozuje nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku, jež si mezi sebou v digitální podobě předávají informace o pacientech.

Sdílené informace pomáhají záchranářům při zásahu

Elektronicky vedenou zdravotnickou dokumentaci Středomoravská nemocniční sdílí i s olomouckou fakultní nemocnicí a záchranáři. „Při zásahu z našeho systému zjistí, jaké léky pacient užívá, že se léčí s těmito nemocemi a má takové alergie. Bez papírových kartiček či údajů, které se stále přepisují, jsou tak schopni zasáhnout lépe a na tom správném místě,“ řekla Marsová.

Na další rozměr konceptu Smart Cities upozornil David Martinek, manažer ze společnosti ČEZ ESCO, která se mimo jiné zaměřuje na způsoby úspory energií.

Setkání s osobnostmi z byznysu a politického prostředí zaměřené na Olomoucký kraj, klíčová města a možnosti zlepšení života a prostředí v regionu. Starosta města Uničov Radek Vincour.

„Smart City je i o energiích, ať už v oblasti dopravy či výstavby a vytápění budov. Cestou ke zlepšení je tak instalování maxima obnovitelných zdrojů na střechy či na pozemky, na nichž to má smysl a není to na úkor něčeho jiného. Samozřejmě nenabádám k využívání zemědělské půdy k výstavbě fotovoltaických elektráren. To už tady bylo a bohužel to této technologii na popularitě nepřidalo. Musí se to dělat s citem,“ podotkl Martinek.

Autor: