Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Musk je už zase nejbohatším člověkem na světě. Vydělal na růstu cen akcií Tesly

Elon Musk. foto: ČTK

Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk je znovu nejbohatším člověkem na světě. Vydělal hlavně na letošním růstu akcií jeho Tesly. Ještě v prosinci ale stál v čele Bernard Arnault ze skupiny LVMH, která se věnuje prodeji luxusního zboží. Podle nového žebříčku se ale Arnault vrátil za Muska na druhé místo.
  10:41

Akcie Tesly v pátek stouply o 5,5 procenta, což zvýšilo hodnotu Muskova majetku na 187,1 miliardy USD, a tedy v přepočtu asi 4,2 bilionu Kč, vyplývá z žebříčku miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg. Arnaultův majetek činí podle agentury 185,3 miliardy USD.

Na začátku letošního roku Muskův majetek činil 137 miliard USD. Musk se loni stal prvním člověkem na světě, kterému klesla hodnota majetku o 200 miliard dolarů, což vyvolalo spekulace, že by mohl mít problém se znovuzískáním titulu nejbohatšího člověka planety.

Akcie Tesly však ze svého dlouhodobého minima, na které se propadly 6. ledna, posílily už o 100 procent. Investoři opět sázejí na rizikovější růstové akcie v souvislosti se známkami toho, že ekonomika je silná a že úrokové sazby v USA porostou pomaleji. Tesla také těží z větší poptávky po svých elektromobilech, protože snížila ceny několika modelů.

Musk loni od srpna do prosince věnoval 11,6 milionu akcií Tesly na charitu. Hodnota tohoto podílu podle ceny akcií v době, kdy byly věnovány, činila 1,9 miliardy USD.

Akcionáři Tesly se obávali, že Musk věnuje příliš pozornosti firmě Twitter, kterou koupil v říjnu loňského roku. Tesla přitom čelí zvýšené konkurenci v celém odvětví. Musk v prosinci uvedl, že odstoupí z funkce šéfa Twitteru, jakmile najde někoho „dostatečně bláznivého“, kdo by se této práce ujal. Nedávno prohlásil, že bude potřeba do konce roku stabilizovat finance Twitteru, než firmu předá novému generálnímu řediteli.

Podle časopisu Forbes, který pořadí nejbohatších lidí stanovuje na základě odlišné metodiky, Musk nadále zůstává druhým nejbohatším člověkem světa. Forbes Muskovo jmění odhaduje na necelých 200 miliard USD, zatímco Arnaultův majetek činí více než 200 miliard USD.

14. listopadu 2022

Autoři: ,