Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

EU neposlala peníze, deficit stoupl na 143 miliard

Ekonomika

  14:17
PRAHA - Vláda v roce 2011 utratila o 124,2 miliard korun více než vybrala na daních. Deficit veřejných rozpočtů vůči HDP, což je nejdůležitější rozpočtový údaj sledovaný EU, tak dosáhl 3,7 procenta.

Ministr financí Miroslav Kalousek před jednáním vlády foto: ČTK

Po zohlednění výpadku příjmů z Evropské unie však rozpočet dosáhl deficitu 142,8 miliard. Naplánovaný rozpočet přitom počítal s deficitem 135 miliard korun. Důvodem horšího výsledku jsou podle ministra právě zpožděné a zadržené platby z Evropské unie. Na tiskové konferenci to sdělil ministr financí Miroslav Kalousek.

Mezi další negativní vlivy, které deficit neplánovaně prohloubily, Kalousek zahrnul zvýšení příspěvku Česka do Evropské unie a příspěvky na stavební spoření vyplacené kvůli rozhodnutí Ústavního soudu.

"Bohužel vzhledem ke známým skutečnostem, dojde ke zpoždění a zadržení některých plateb z EU, takže pokud promítneme i evropské peníze, tak je ta bilance vyšší. Co se týče národních zdrojů, tedy vybraných daní na straně jedné a výdajů na straně druhé, je ten výsledek lepší," uvedl ministr.

Ve Strategii financování státního dluhu na rok 2012 zveřejněné na počátku prosince MF uvedlo, že očekává za celý rok 2011 výsledný schodek státního rozpočtu ve výši 130 miliardy korun, který bude ovšem vlivem zpoždění čerpání některých transferů z Evropské unie o deset až 15 miliard korun horší.

"Nejedná se o reálné zhoršení hospodaření státu, ale pouze o technický rozdíl způsobený zpožděním čerpání transferů," uvádí materiál.

Rozpočet na rok 2012 schválený vládou počítá se schodkem 105 miliard korun při výdajích ve výši 1190 miliard korun.

Vyfouklý polštář

"Financování programů EU probíhá na základě předfinancování zdroji ze
státního rozpočtu. To působí jako určitý "polštář" ve prospěch příjemců
dotací, nicméně také vytváří rizika pro státní rozpočet v případě zdržení
plateb z EU, což se stalo právě v loňském roce," uvedl Kalousek.

V roce 2011 byly pozastaveny certifikace plateb pro operační programy
Doprava, Životní prostředí a ROP Severozápad Ústeckého a Karlovarského kraje. Platby nyní nejsou propláceny ani u programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. "Díky problémům v těchto programech se schodek prohloubil asi o 12,8 miliardy korun, tedy o 7,8 miliardy korun oproti schválenému rozpočtu," dodal ministr.

Bez úspor by byl schodek 200 miliard

Běžné hospodaření státu podle ministerstva ovlivnily v létě schválené
úspory. Celkem šlo podle Kalouska asi o 70 miliard korun, většinou ve
výdajích rozpočtu. "Bez těchto úspor by deficit státního rozpočtu v
hotovostní metodice převyšoval 200 miliard korun," uvedl ministr.

V případě deficitu veřejných financí původně ministerstvo počítalo s
deficitem veřejných financí 4,6 procenta HDP, který v průběhu roku
revidovalo na 4,2 procenta. "Všechno nasvědčuje tomu, že původní cíl vlády dosáhnout salda vládního sektoru v poměru k HDP ve výši 4,6 procenta jsme splnili s velkou rezervou. Aktuálně jej odhadujeme na 3,7 procenta HDP," uvedl ministr.

Podle náměstka ministra financí Jana Gregora se ale národní část rozpočtu vyvíjela lépe, než se očekávalo: "Výpadky v daňových příjmech byly víceméně kompenzovány úsporami v oblasti úrokových nákladů ze státního dluhu," uvedl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!